ME basketbalistek do 16 let ukázalo světlou českou budoucnost

Na posledních olympijských hrách zastupovaly české kolektivní sporty pouze české basketbalistky. A jak se zdá, tento sport se u nás nemusí bát ani o svoji budoucnost. Už nyní totiž dorůstají hráčky, které poměrně brzy mohou na světové scéně nahradit jména, jakými jsou nebo byly Hana Horáková, Eva Vítečková a jiné. Reprezentantky do 16 let to potvrdily svým druhým místem na nedávno ukončeném mistrovství Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Horáková na olympiádě v souboji o míč | Zdroj: ČTK

„Jely jsme s pocitem, že by se mohlo něco povést. Tu skupinu, co jsme měly, už jsme porazily, tak by se to mohlo povést i teď,“ přiznávala smělé plány českého týmu v Bulharsku pivotka Julia Reisingerová.

Po triumfu na evropském olympijském festivalu mládeže v Rotterdamu jely české hráčky do Varny v roli řekněme černých koní turnaje. Že to dotáhnou ale až do finále proti superfavoritkám ze Španělska, nečekal zřejmě nikdo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěchu českých basketbalistek si všiml Michal Jurman

„To byl zápas, kdy rozhodovaly 2 nebo 3 body. Byl to tvrdý boj, my jsme dřeli, co to šlo, ale ony tam měly individuality, které to potom vzaly na sebe a ten zápas rozhodly,“ popisuje finálovou prohru o 5 bodů reprezentační trenér Richard Fousek.

I proti trojnásobným šampiónkám této věkové kategorie přitom Češky potvrdily svoji pověst zarputilých bojovnic, když dokázaly smazat desetibodovou poločasovou ztrátu. Ve třetí desetiminutovce se dokonce dostaly do šestibodového vedení.

„Holky mají neskutečnou vůli a bojovnost. Vytvořily kolektiv plný té buldočí povahy, které šly do všeho po hlavě a ničím si nedělaly hlavu.“

Slova trenéra Fouska by podepsaly asi všechny soupeřky jeho týmu na mistrovství Evropy. Češky patřily k nejlépe bránícím a doskakujícím celkům šampionátu a ačkoliv to tak při prvním pohledu na soupisku nevypadalo, měly mezi sebou i silné individuality.

Naděje na příští MS sedmnáctiletých

Mezi ně patřila právě i Julia Reisingerová, která byla nakonec zařazena do nejlepšího výběru celého turnaje. I ona se tak může nyní těšit na mistrovství světa v příštím roce, kam díky druhému místu na evropském šampionátu český tým postoupil.

„Já si myslím, že to bude motivovat úplně všechny. Každá bude teď ještě více pracovat, aby to na MS šlo také. A doufáme, že tam to půjde taky,“ doufá dcera nejlepší střelkyně v historii české basketbalové ligy žen Petry Reisingerové, Julia.

Ta zatím se svými spoluhráčkami jasně ukazuje, že český ženský basketbal se o svoji budoucnost bát nemusí a že pokud vydrží přístup většiny ze svěřenkyň trenéra Fouska, máme se za rok na světovém šampionátu, tentokrát už sedmnáctiletých, na co těšit.

Martin Charvát, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme