ME basketbalistek je do budoucna potřeba změnit

První Rusko, druhé Turecko, třetí Francie, čtvrtá Česká republika. Právě takové bylo pořadí včera skončeného mistrovství Evropy basketbalistek. Co ale samotný šampionát přinesl? Jak byl zorganizován a nabídl kvalitní podívanou? I na to odpovídal Pavel Burda odpovídající v mezinárodní basketbalové federaci FIBA prakticky za všechny ženské soutěže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České basketbalistky na ME v Polsku

České basketbalistky na ME v Polsku | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Na prvním místě je třeba hodnotit kvalitu. Šampionát v Polsku nabídl zajímavé zápasy. Ne ovšem ve všech případech.

„Byly zápasy nezajímavé, pod úrovní minulých let, minulých šampionátů, včetně mistrovství světa v České republice,“ přiznal Pavel Burda a snažil se najít příčiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

ME basketbalistek je do budoucna potřeba změnit

„Myslím si, že výkonnost hráček ovlivnila krátká pauza po náročné klubové soutěži. Nad tím se FIBA Europe musí zamyslet a hledat jiný formát soutěže nebo třeba nechat delší čas na odpočinek.“

Pokud se představitelé mezinárodní basketbalové federace budou zamýšlet nad jiným formátem soutěže, šestnáct týmů určitě odpovídá. Turnaj by však měl trvat kratší dobu. Téměř tři týdny, to je skutečně moc. Právě na toto téma se diskutovalo na všech možných úrovních. I Pavel Burda ví, že délku šampionátu je třeba zkrátit.

„Přeci jenom být takřka tři týdny na šampionátu je náročné nejen pro hráčky, ale i pro celý ansámbl organizátorů,“ uvědomuje si Burda. I přes to především zápasy osmifinále a vyřazovací části ukázaly, že ženský basketbal se vyrovnává.

Každý může porazit každého. Nakonec mezi osm nejlepších se neprobojovalo Španělsko, zaostalo Bělorusko. Naopak Turecko zamířilo do finále.

„Úroveň jde velice strmě nahoru. Objevují se prvky mužského basketbalu, síla, rychlost, technická vybavenost hráček.“ Mimochodem, Pavel Burda zmínil zajímavou věc. V ženském basketbalu je vidět více prvků z toho mužského. Co za tím stojí?

„Může za to příchod trenérů mužských týmů k ženským a projevuje se to na implementaci spousty prvků z mužské soutěže do ženské,“ vysvětluje Burda.

Šampionát bez diváků

A organizace mistrovství? Pořadatelé ji zvládli. I když znovu se ukázalo, jak důležitá dokáže být ochranka. Až k absurdním situacím docházelo v okamžicích, kdy si hráčky chtěly z palubovky odskočit na toaletu a ochranka je nepustila.

Pořádnou kaňkou ovšem byl nezájem diváků. Souvisel samozřejmě v případě vyřazovacích bojů s neúčastí polského výběru, ale i s malou propagací ve městech, kde se turnaj hrál. Ostatně, vylepovat plakáty den před závěrem šampionátu není to pravé ořechové.

„Divácká kulisa byla velmi skrovná, když to nazvu slušným výrazem,“ uzavřel ohlédnutí za mistrovstvím Evropy basketbalistek Pavel Burda.

Pavel Petr, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme