Memoriál Alfreda Nikodema přilákal rekordní počet otužilců

Žil onehdy v Praze zlatník, který se jmenoval Alfred Nikodém. A ten před bezmála 90 lety šokoval svoje okolí tím, že zkoušel plavat v ledové vltavské vodě. Odvážný počin tohoto otužilce připomíná tradiční vánoční akce, jejíž 65. ročník byl k vidění právě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavání se zúčastnilo 43 lidí | Foto: Vlasta Gajdošíková

Zvědavci obléhající nábřeží u Národního divadla a přilepení na zábradlí mostu Legií - i to jaksi už samozřejmě spoluvytváří kulisu při memoriálu Alfreda Nikodéma. A s jakými pocity diváci pozorují odvážlivce ponořující se do Vltavy?

"Já jim docela závidím, kdybych měla tu odvahu, tak bych tam také vlezla," tvrdila jedna z přihlížejicích a další přitakávali: "Ale tu odvahu nemáme. Také se nám to líbí." Jeden z mladších dokonce přidal svůj rekord - při venkovní teplotě minus deset stupňů pokořil lipenskou přehradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Memoriál Alfreda Nikodema přilákal rekordní počet otužilců

Zatímco lidé na břehu s respektem i trochou soucitu komentují počínání mrazuvzdorných vodomilů, na molo u Slovanského ostrova už nastupují zúčastnění borci a přemožitel kanálu La Manche Jan Novák podává hlášení řediteli závodu: "Počet přítomných rekordních 233 plavců, z toho 63 žen. Teplota vody 6,3 °C, teplota vody 6°C."

Faktem je, že vícenásobní účastníci Memoriálu Alfreda Nikodéma zažili už drsnější podmínky, ale ani tak neuškodí, když je před startem zahřeje houslový virtuos a zároveň otužilec Alexandr Schonert za pomoci tónů Smetanovy Vltavy.

A pak už hurá do vody. Rozumí se, že tou nejsledovanější kapitolou programu byl hlavní závod na trati 750 metrů aneb Memoriál Františka Venclovského. Petr Tomášek vzal zavděk druhým místem - a ještě než zamířil do příjemně vyhřátých šaten v Paláci Žofín, stačil prozradit, že cestou do cíle toho prožil docela dost.

"V prvním případě jsem to trochu napálil, takže jsem u bójky zjistil, že se nemůžu nadechnout. A poté, co jsem se otočil, tak mě vzal docela silný proud. Pak jsem potkal Elišku Novotnou, která mě přeplavala a už si to nenechala vzít," popisoval s úsměvem Tomášek.

Vítězka závodu Eliška Novotná také připouští, že krátký pobyt v mikrovlnné troubě by teď neuškodil, ale i tak se má proč usmívat.

"Potěšilo mě to, první rok dělám zimní plavání," svěřila se Novotná a přidala i návod, jak se v takové zimě dostat co nejrychleji do cíle: "Těšila jsem se, až to budu mít za sebou, až vylezu."

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme