Mezi nejlepší koloběžkáře patří také Češi, díky závodníkům z pražské Ultimy

V Plzni v neděli skončilo šesté mistrovství světa v koloběhu. Medaile si mezi sebou jako už tradičně rozdělili Nizozemci, Finové a také Češi. Ti jednoznačně dominovali v úvodních štafetách a také v závěrečném dlouhém závodě na 36 kilometrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tour de France na koloběžkách | Foto: Pavlína Soukupová

„Bylo to velmi těžké, tlačilo se tam pět závodníků, jeden Fin a čtyři Češi. Věděli jsme, že nějaké medaile budou, ale trať byla nebezpečná. Zlomil jsem to až v závěrečném sjezdu, z třetího místa jsem se dostal na první,“ přibližoval pár vteřin po svém zlatém triumfu nový úřadující mistr světa v dlouhém závodě Michal Kulka z pražské Ultimy.

A i když jde o mistrovství světa ona klubová příslušnost je docela důležitá. To co patří k cyklistice, totiž týmová taktika se totiž stává součásti i závodů na koloběžce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Účastníky mistrovství světa v koloběhu zpovídal Jan Markup

„Většinou se mění podle toho, jakou formu mají Finové, kteří z nás umí na tomhle terénu asi nejvíc. Nechali jsme útok až na poslední kolo,“ říká nový světový šampion Kulka.

Dlouhá léta patřili k tahounům české reprezentace díky Petrovi Peštovi a Ladislavu Provodovi jezdci pořádajícího Klubu koloběhu Plzeň. V jejich stopách kráčí teprve dvacetiletý Marek Kadlec, který si vyjezdil ve sprintu a v dlouhém závodě dvě třetí místa.

Oním českým tahounem je ale jednoznačně pražská Ultima. Absolutní spokojenost ve žlutočerveném týmu přesto nepanuje.

„Včera i předevčírem jsme přišli o medaili, ale poslední je závod je důležitější. Nesmíme zapomenout, že se nám poprvé podařilo vyhrát štafetu,“ podotýká Kulka.

Nejstaršímu závodníkovi bylo přes 60 let

Ovšem ne každý bere účast na světovém šampionátu tak smrtelně vážně jako jezdci Ultimy. Důkazem budiž mnoho seniorů, který se nebáli v dešti a relativním chladu vyrazit na téměř čtyřicetikilometrovou trať.

Vůbec nejstarším účastníkem šampionátu byl Miroslav Kasík. Na koloběžce přitom jezdí pouhých sedm let.

„Těšil jsem se, tohle je má oblíbená disciplína, kratší tratě jsou na mě přeci jen moc rychlé. Šampionát je výborný a počasí také celkem šlo, s deštěm musíme počítat,“ pochvaluje si téměř 67letý koloběžkář Miroslav Kasík.

Pokud se bude chtít zúčastnit světového šampionátu i za dva roky - bude se muset vypravit do Austrálie.

Jan Markup, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme