Michael Phelps se nepokusí zopakovat zisk 8 zlatých olympijských medailí

Americký plavec Michael Phelps bude na olympijských hrách v Londýně usilovat o sedm zlatých medailí. Oproti Hrám v Pekingu olympijský rekordman nepoplave závod na 200 metr volným způsobem, i když se i na tuto trať kvalifikoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší hvězda plaveckého MS 2011 Michael Phelps | Foto: Michal Jurman

Fenomenální Američan, rekordman v historii olympiád se 14 zlatými kovy, se sice kvalifikoval na všech osmi tratích, které absolvoval v Pekingu i před osmi lety v Aténách, ale nakonec program zredukoval kvůli tomu, aby mu zbylo více sil pro štafetové závody.

Sedmadvacetiletý Phelps završil přípravy na olympijské hry ve velkém stylu. Na americké kvalifikaci kvalifikaci ve městě Omahe vyhrál čtvrtou z pěti tratí, na nichž startoval. Zdálo se proto, že se za necelý měsíc v Londýně pokusí zopakovat ojedinělý výkon z Pekingu, jenže nakonec zvolil jen čtyři individuální starty a tři štafety.

Phelps dokázal po náročném týdnu zvítězit na trati 100 metrů motýlek v čase 51,14 sekundy, který je nejlepším letošním světovým výkonem. Za sebou nechal Tylera McGilla (51,32) i velkého rivala Ryana Lochteho, jenž obvykle tuto trať neplave. Právě Lochte byl v Omaze jediným Phelpsovým přemožitelem ve finále polohového závodu na 400 metrů.

Zatímco Phelps může na své třetí olympiádě rozšířit sbírku 14 zlatých a dvou bronzových, Lochte přišel o možnost startu v dalším individuálním závodě. Do Londýna se totiž v každé disciplíně kvalifikovali jen první dva z amerického šampionátu.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme