Ministerstvo školství plánuje podporu mládeže, masovosti i reprezentace

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy představilo projekt podpory sportu. Počítá mimo jiné s financováním mládeže, významných akcí na českém území a v neposlední řadě i s vytvořením sportovních center.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

Až na sedm a půl miliardy korun ročně by se mohly navýšit státní výdaje na sport. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy považuje za nejdůležitější podporu mládeže, včetně akcí na základních školách.

„Od září chceme pokračovat v třetí hodině pohybu navíc, která by výrazně měla zapojit všechny děti do této pohybové aktivity,“ říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.

Projekt počítá také s podporou masovosti. Cílem je především vytvořit lepší zázemí pro malé tělovýchovné jednoty. Klíčová je ale i otázka reprezentace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy plánuje podporu mládeže, masovosti i reprezentace

„Stát by měl podporovat národní reprezentaci. Máme celou řadu významných sportovců a úspěchů. Abychom vychovali mládež, tak je to podpora vrcholové mládeže.“ Stranou by neměl zůstat ani podíl na pořádání významných sportovních událostí. S jednou podmínkou.

„Aby se nám nestávalo, že máme v jednom roce nasmlouváno několik mistrovství,“ zdůrazňuje ministr Chládek.

Letos už Česká republika uspořádala evropský halový šampionát atletů a mistrovství světa cyklokrosařů. Další akce se ještě uskuteční včetně hokejového světového klání nebo turnaje starého kontinentu nejlepších fotbalových týmů do 21 let. Opomíjena nemá zůstat ani výstavba národních sportovních center.

„Chybou bylo, že jsme po roce 1989 masivně zrušili střediska vrcholového sportu. Pak jsme je různě nahrazovali. Chtěli bychom vybudovat šest národních center, která budou zaměřená na vrcholové sporty a přípravu vrcholové mládeže. Zároveň by měly být otevřeny široké veřejnosti,“ prozrazuje plány Marcel Chládek.

Sportovní centra mohou být v Nymburku, Vítkovicích nebo Novém Městě

Tato centra v České republice mohou vzniknout, ne ale na zelené louce. Především tam, kde už něco funguje.

„Třeba v Nymburce, Novém Městě nebo Harrachově. Budou zaměřeny na několik sportů a podle našeho odhadu by rekonstrukce těchto center vyšla na 3 miliardy. Pokud vláda tento návrh odsouhlasí, první centra bychom mohli otevřít do dvou let. Nejblíže jsou tomu Vítkovice,“ uvedl Marcel Chládek.

Vítkovické centrum by sloužilo atletům. V Novém Městě na Moravě by mohli například najít zázemí biatlonisté a rychlobruslaři a v Račicích vodáci. Naopak reálná není prý výstavba národního fotbalového stadionu pro 50 tisíc diváků.

Pavel Petr, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme