Ministr Mutko o dopingu: Cílený a dobře organizovaný útok na Rusko

Německá televize ARD odvysílala další dokument o dopingu ruských sportovců, zejména atletů. Má do toho být zapojen také ministr sportu Vitalij Mutko. Rusko tyto informace odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Argumenty ARD o systematickém dopingu v ruském sportu jsou podle Mutka nepřesvědčivé a politicky motivované. Ministr tak reagoval na další část německého dokumentu, který německá televize odvysílala ve středu večer.

Mutko prohlásil, že jde o součást cíleného a dobře organizovaného útoku na Rusko a nemalou roli v něm hraje bývalý šéf ruské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov. Ten byl obviněn z manipulování s dopingovými vzorky, uprchl do zahraničí a teď pracuje pro ty, kteří mu poskytli útočiště.

Právě o Rodčenkova svědectví se v mnohém opírají němečtí dokumentaristé. Mutko uvedl, že problém dopingu v ruském vrcholovém sportu existuje, ale Rusko dělá vše pro to, aby se s ním vyrovnalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko dělá podle ministra sportu Mutka vše, aby se s problémem dopingu vyrovnalo

Podle dokumentu ARD měl Vitalij Mutko zatajovat doping v jednom prvoligovém fotbalovém týmu, navíc dokumentaristé tvrdí, že dva atletičtí trenéři údajně i přes zákaz trénovali. A právě to považuje za závažné vedoucí úseku kontrol a monitoringu v rámci Českého antidopingového výboru Jan Chlumský.

„Co se týče ruského sportu celkově i pana Mutka, tak to zatajování jednoho případu ve fotbalu je doopravdy prkotina. Oproti těm obviněním, která už byla loni, a které letos vyšetřovala nezávislá komise WADA,“ říká Chlumský.

Zároveň dodává, že pro trenéry, kteří jsou v sankci a trénují sportovce, je to porušení antidopingového pravidla. A to nejenom trenérů, kteří mají zákaz činnosti. „Postiženi by měli být i sportovci, kteří pod nimi trénovali,“ tvrdí.

Šarapovová dostala za doping dvouletý trest, odvolá se k arbitráži

Číst článek

Mezinárodní atletická federace zasedne příští pátek a bude rozhodovat o tom, jestli ruští atleti budou závodit na olympijských hrách v Riu. Jak může jednání dopadnout, si Chlumský nedovolí predikovat.

„Může tam být i nějaký politický tlak, protože co předvádí Rusko i jeho čelní představitelé, takovou aroganci a pokrytectví, to nemá obdoby,“ dodává.

Rusko je podle něj ale ve stále horší a horší pozici. „Už jenom s tím, že v minulých několika týdnech, se objevily zprávy, že mezi vzorky z Pekingu 2008 i z Londýna 2012 jsou i někteří sportovci, kteří po retestech mají pozitivní nález. Jsou v tom i atleti, takže to jsou přitěžující okolnosti.“

Martin Dorazín, Lucie Výborná, František Kuna, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme