Místo nohy si koupil loď. Parakajakář Bartoš překonal rakovinu a závodí na MS

Mistrovství světa rychlostních kanoistů nenabízí jen příběhy o medailích, ale i ty, kde sport není na prvním místě. V Miláně totiž startují i parakanoisté s jedním českým zástupcem Milan Bartošem. Tomu rakovina ve čtyřiceti letech změnila život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parakanoista Milan Bartoš

Parakanoista Milan Bartoš | Foto: Barbora Žehanová

„Doufám, že s rakovinou jsem skončil a začal jsem s parakanoistikou,“ říká Milan Bartoš, který má levou nohu amputovanou nad kolenem. Sám dříve také závodil a rychlostní kanoisty dlouhá léta trénoval.

Pak ale musel řešit zdravotní problémy. „Nepochyboval jsem. Když jsem zjistil, že je to tak špatné, přemýšlel jsem, co bude. Říkal jsem si, že to určitě nevzdám a užiju si každý den. Věřil jsem, že to přežiju,“ vzpomíná na boj s nemocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Bartoš překonal rakovinu, na kanoistickém MS v Miláně závodí i bez nohy

Život Milanu Bartošovi změnily mimo jiné i minulé Vánoce, kdy ho jeden z jeho svěřenců, Jakub Zavřel, vzal na vodu. A od té doby bylo jasné, že má nový cíl - dostat se na MS parakanoistů do Milána. Jenže neměl loď.

„Volba byla jasná, jestli jsem chtěl sem, musel jsem ji koupit. Naštěstí mi vloni v Hranicích udělali festival jako sbírku na pomoc. Vybrali nějaké peníze a z toho se to zaplatilo. Místo nějakých náhradních nohou se koupila loď,“ směje se závodník kajakářské kategorie KL3.

Dvě stříbra během 10 minut. Fuksa i Dostál skončili na MS v Miláně druzí

Číst článek

Kromě toho, že by se rád podíval také na paralympijské hry do Ria, má ještě jeden cíl, který chce splnit brzy. Rád by odhodil berle. „Všichni tu krásně běhají na protézách, tak doufám, že tyhle hrůzy už do půl roku nebudu potřebovat. Gumičky dole stojí 20 korun jedna a mám je tak na 3 dny."

Po boji s nemocí ví, že svůj život má rozdělený, fotbalovou terminologií, na dva poločasy. „Prvních 40 let bylo takových, teď je tlustá čára a dalších 40 let bude úplně jinak,“ těší se Milan Bartoš.

Milana Bartoše i v Miláně doprovází Jakub Zavřel, který byl u zrodu jeho snu dostat se na MS | Foto: Barbora Žehanová

František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme