Mistrem Evropy v deskové hře Go se stal Čech Jan Šimara

Nejen, že máme už několik olympijských medailí z Londýna, ale ode dneška máme i mistra Evropy, a sice v deskové hře pocházející z Číny a Japonska s názvem Go. V německém Bonnu se jím stal Jan Šimara z TJ Slovan Karlovy Vary.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český reprezentant Jan Šimara (vpravo) vyhrál mistrovství Evropy v deskové hře Go | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

GO je nejstarší hra na světě, stará více než čtyři tisíce let. Původně je z Číny, později hru do své kultury převzali Japonci, v současné chvíli je i velmi populární v Koreji.

GO se hraje na desce, která má 19x19 bodů, tedy celkem 361 bodů. Na síť se kladou černé a bílé kameny - jeden hráč má černé, druhý hráč má bílé. Cílem hry je ohraničit co největší území, v rámci toho také získat i nějaké zajatce.

Česko patří ve hře k evropské špičce, ale mistra Evropy máme poprvé. Hru u nás hraje asi 500 lidí, kteří jsou v tabulkách nebo v žebříčcích asociace. Na internetu ale hraje hru daleko více lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes byli Miloš Podpěra z České asociace Go a Matěj Baďha z klubu deskových her Paluba

Češi rádi hrají deskové hry. V oblibě jsou deskové hry rodinné, které si užijí jak děti, tak i dospělí. Mezi populární hry patří Carcassonne, Osadníci z Kataru, Alhambra, ale i Člověče, nezlob se, Monopoly, Dostihy a sázky, Loupežníci a řada dalších.

Kromě rodinných her existují i jiné žánry her, které jsou náročnější. Mezi ně patří strategické nebo válečné hry.

„Tam jsou menší skupiny hráčů, ale zase to hrají víc do hloubky. Snaží se nacházet vítězné strategie. Tam je nejvíce zastoupena skupina vysokoškoláků,“ říká Matěj Baďha z klubu deskových her Paluba.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme