Mistrovství světa v ragby v Anglii a Walesu doprovází přátelská atmosféra

Totální převahu na hřišti i v hledišti měli včera na londýnském stadionu Wembley ragbisté Irska. Jejich duel proti Rumunsku mimochodem překonal divácký rekord, 89 267 lidí totiž na zápas ragbyového mistrovství světa nikdy v historii nepřišlo. Diváci se výtečně bavili před zápasem, během něj i po jeho skončení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa v ragby v Anglii a Walesu zatím doprovází přátelská atmosféra

Mistrovství světa v ragby v Anglii a Walesu zatím doprovází přátelská atmosféra | Foto: Jiří Hošek

Tak jako fotbalové mistrovství světa má i ragbyový šampionát fanouškovské zóny.V blízkosti stadionu Wembley si mohou návštěvníci například vyzkoušet své ragbyové dovednosti nebo si nechat změřit rychlost přihrávky.

Zkusit si mohou i to, jaký pocit si zažívají stokiloví hráči v těsném mlýnu.

„Tohle je zápasové rádio mistrovství světa v ragby. Na prvním kanále můžete poslouchat komunikaci mezi rozhodčími. Na druhém běží komentář zápasu a na dalším pak sportovní studio. Funguje to i jako normální FM přijímač," popsal bestseller šampionátu v ceně 10 liber prodavač Tom.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přátelská, rozverná a přitom nekonfliktní. Taková atmosféra zatím v Anglii a Walesu doprovází mistrovství světa v ragby

Irové Gavin a Pete se rozhodli ozdobit svou národní vlajku pořádným šťouchancem domácím fandům čerstvě zdrceným prohrou s Walesem.

Svou narážku na hymnu ragbistů Anglie „Swing Low, Sweet Chariot" si před branami Wembley mohli dovolit. Kolem dokola bylo totiž zhruba 80 tisíc Irů.

„Atmosféra je neuvěřitelná. Byli jsme už v Cardiffu na prvním zápase Irska a máme lístky i na další zápasy v základní skupině. Tenhle sport opravdu lidi sbližuje. Pořád si říkám, v čem spočívá rozdíl oproti fotbalu, že se při ragby jak hráči, tak i fandové chovají úplně jinak, mnohem slušněji," uvedl Gavin, který žije trvale v anglickém Manchesteru.

Irové Gavin a Pete se ozdobili svou národní vlajku provokativním nápisem vůči domácím fandům čerstvě zdrceným prohrou s Walesem | Foto: Jiří Hošek

Jako kapky v zeleném moři si musely připadat ostrůvky rumunských fandů, kterým kuráže dodávala jejich lidová kapela. Dan Moldovan a jeho žena Laura budili pozornost, protože do Wembley dorazili v kroji.

„Tohle je typická folklórní blůzka, které se v rumunštině říká ie. Každý ze 42 rumunských okresů má trochu jiný vzor. Dominantní barva je ale vždycky bílá," vysvětlil Dan, který si s manželkou vzal dvoutýdenní dovolenou, aby viděl mistrovství světa a samozřejmě i něco navíc.

Rozbroje v domácnosti se kvůli přeci jen pořádným výdajům údajně nekonaly.

Dan Moldovan a jeho žena Laura přijeli do Wembley v kroji | Foto: Jiří Hošek

„S ubytováním je to jednoduché. Tady v Anglii bydlíme zadarmo v Leicesteru u mého kamaráda z dětství. Pak se chystáme do Dublinu, kde taky budeme spát u kamaráda. Letenky nás přišly asi na 270 eur a celkový rozpočet se pohybuje tak kolem jednoho tisíce liber," dodal Dan.

Evropští fandové vědí, že vidět špičkové ragby takhle blízko se zase nějakou dobu nepoštěstí a že stojí za to plácnout se trochu přes kapsu. Za čtyři roky totiž světový šampionát bude hostit Japonsko.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme