Mistrovství světa v ultimate frisbee v Praze

Snad každý někdy držel v ruce létající talíř. O tom, jak ovládají toto náčiní nejlepší frisbee - hráči světa, se můžeme nyní přesvědčit na vlastní oči. Od 4. do 10 července totiž Praha hostí Mistrovství světa Klubů v Ultimate frisbee.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

“Mistrovství světa ve sportu, který se teď bude hrát v České republice, je nejkolektivnější sport s létajícím talířem, takzvané ultimate frisbee. Proti sobě hrají dva sedmičlenné týmy na 100 x 37 metrů. Cílem je dopravit pomocí přihrávek létající talíř - disk do brankové zóny soupeře,” popisuje ve zkratce pravidla ultimate frisbee místopředseda organizačního výboru mistrovství světa Vít Grigartzik.

“Je to bezkontaktní sport, s tím diskem se nesmí běhat. Je možné chytit ten disk, pivotovat a přihrávat spoluhráčům kteří nabíhají, přičemž každý, pokud se hraje osobní obrana, má svého obránce, který na vzdálenost disku může hráče bránit, ale nesmí mu ten disk vytrhnout a ni ho kontaktovat při té obraně.”

Přehrát

00:00 / 00:00

Mistrovství světa v ultimate frisbee v Praze

Do Prahy se sjelo 3000 hráčů ve 136 týmech ze 36 zemí, kteří odehrají na 30 hřištích během sedmi dnů více jak 700 zápasů. Při tomto matematickém výčtu leckoho napadne, že to musí být ohromně nákladná akce.

Platí si to hráči sami

“U nás tomu tak není, protože mistrovství světa klubů, jakož i jiná mistrovství, se konají jednou za čtyři roky a vlastně ty týmy si to sami financují. To znamená, že náš rozpočet není závislý na plnění partnerů.”

Díky pořadatelství se mezi světovou elitou představí ve všech kategoriích i české týmy. Sice rozhodně nepatří mezi favority, kam se řadí týmy ze Spojených států, Kanady, Japonska a dalších velmocí tohoto sportu. Tuzemská družstva tak chtějí získávat zejména zkušenosti a předvést i něco ze svého umění.

“Tam se vlastně neustále sprintuje, neustále se mění směr. Člověk musí být mrštný, musí zvládat techniku toho hodu. Musí být schopný se prosadit, chytit ten disk v rybičce, je to náročné,” říká členka ženského týmu Hot Beaches Alena Malá.

Bez rozhodčích

Zápasy budou rozhodně atraktivní podívanou, která je umocněná ještě tím, že v ultimate frisbee nejsou rozhodčí a každé porušení pravidel rozhodují hráči na hřišti sami mezi sebou.

„Ona ta hra kultivuje. V mnoha sportech, které se dnes provozují, tak ti hráči jsou vychováváni k vítězství za každou cenu a pak se ztrácí ten duch Fair play. Asi bychom tomu neměli říkat, že je to hra Mirků Dušínů, ale ten duch hry, ta hodnota té ceny, kde ty týmy hlasují o tom, kdo se chová nejvíce v duchu fair play v průběhu toho turnaje, má stejnou hodnotu jako vítězství,“ říká Vít Crigartzik.

O tom do jaké míry jsou jeho slova pravdivá se můžete přesvědčit na vlastní oči. Zápasy se hrají od 4. do 10. července na fotbalových hřištích v Edenu a na Strahově.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme