Mistrovství světa vozů Formule 1 odstartuje v Austrálii

Občanské nepokoje v zemích severní Afriky a Blízkého východu narušují i kalendář sportovních akcí. Mezinárodní automobilová federace FIA oznámila, že ruší úvodní podnik mistrovství světa vozů Formule 1, který se měl jet 13. března v Bahrajnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Formule 1 Renault | Foto: Jan Říha

Letošní šampionát tak začne až o 14 dní později Velkou cenou Austrálie. O tom, jaké může mít zrušení závodu v Bahrajnu důsledky pro svět F1, prozradí komentátor velkých cen Tomáš Richter.

Šéfové F1 do poslední chvíle váhali, zda přece jen nebude možné uspořádat VC Bahrajnu v plánovaném termínu. Co nakonec rozhodlo, jak zní oficiální zdůvodnění?
"Byla to taková tahanice v zákulisí, nikdo totiž nechtěl udělat první krok, protože, kdo udělá první krok, ten potom většinou nese následky. Nicméně, jak bylo tiskové prohlášení formulováno, došlo k dohodě všech tří stran. To znamená mezinárodní automobilové federace, samotného promotéra Velké ceny Bahrajnu a Bernieho Ecclestoneho coby představitele komerčních práv. A ve všech těch prohlášeních se nikde neříká, že je velká cena zrušená, ale jen odložená. A to právě s ohledem na místní události. To znamená, že v následujících týdnech a měsících se všechny tři strany pokusí najít náhradní termín."

Přehrát

00:00 / 00:00

Mistrovství světa vozů Formule 1 odstartuje v Austrálii

Jen tak pro informaci, jaká by byla ztráta těch tří stran, kdyby se Velká cena Bahrajnu neodjela?
"Ztrátou by byl pro pořadatele roční poplatek, který bývá v řádech milionů eur a zejména asijské země platí Berniemu Ecclestonemu hodně, tím, že oni vlastně ten závod ruší, tak by následně neměli nárok na vrácení peněz. Ale tratit budou úplně všichni, protože na týmy Formule 1 a na všechny jezdce jsou navázáni sponzoři, kteří chtějí být vidět, a pro ně ztráta jedné velké ceny znamená, že vidět nebudou. I to se dá přepočítat na peníze."

Dá se předpokládat, že by se závod měl odjet v náhradním termínu. Kde a kdy by se případný náhradní závod jel?
"Snaha tady bude, ale nejdůležitější bude stabilizovat politickou situaci v Bahrajnu, což teď vypadá dobře. Pokud by se povedly zavést takové podmínky, aby se dal odjet závod, tak by se Velká cena Bahrajnu mohla uspořádat na konci sezony. Zhruba v době, kdy se jede Velká cena Abu Dhabí, což není daleko. Ale jsou zase obavy z konkurence a bude potřeba posunout program a Velká cena Brazílie by se musela jet až v prosinci. Navíc celý kalendář by musela schválit Světová rada motosportu. Takže je mnoho a mnoho otazníků."

Jak změnu v kalendáři komentují stáje F1 a potažmo i závodníci?
"Závodníkům to ani tak nevadí, protože si prodlouží zimní přestávku. Velký problém mají spíše oddělení v týmech, které zajišťují ubytování, hotely, letenky apod. Všechno je potřeba zrušit na poslední chvíli, Naopak dobrou zprávou to je pro vývojáře a inženýry jednotlivých týmů, protože neplánovaně získali nějaký čas navíc a některým čtrnáct dní navíc pomůže."

Jak teď stáje využijí dvou týdnů navíc před Velkou cenou Austrálie, která se jede až koncem března? Prodlouží si testovací období, nebo je využijí jinak?
"Jezdci musí nadále absolvovat fyzický program, který je udržuje v takovém stavu, aby vůbec dokázali řídit vůz Formule 1. Nicméně už se jim podařilo najít náhradní termín na testy, které pojedou v Barceloně a hned potom se vypraví do Melbourne na Velkou cenu Austrálie."

Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme