Mistry světa do 19 let se v Praze stali podle očekávání basketbalisté USA

Basketbalisté Spojených států Amerických zakončili svoji spanilou jízdu bez porážky světovým šampionátem hráčů do 19 let v Praze finálovou výhrou 82:68 nad Srbskem. Bronz si na krk pověsili mladíci z Litvy, kteří zdolali Austrálii až po prodloužení 106:100.

Američtí basketbalisté do 19 let porazili ve finále MS v Praze Srbsko. Zleva Jamell Stokes z USA, Nikola Janković ze Srbska, Aaron Gordon a Nigel Williams-Goss (oba z USA) | Zdroj: ČTK

V pražské O2 areně favorizovaní Američané na soupeře vlétli a povedenými akcemi a tradiční vysunutou obranou soupeře trápili, ale asi ne tolik, jako byli zvyklí.

A tak když s přibývajícím časem byla hra, ale hlavně výsledek stále vyrovnaný, zámořští hráči uplatňovali své nadstandardní individuální dovednosti. Srbové naopak stále sázeli na týmovou hru, svoji nezdolnou vůli a své střelecké schopnosti. Druhou desetiminutovku dokonce vyhráli 16:14 a do šaten šli s hratelným mankem 38:40.

Ve druhé půli se obraz hry vůbec neměnil. Srbské útoky umě režíroval Micič a urostlejším Američanům jeho spoluhráči stačili i pod košem na doskoku. Až na konci 27. minuty se Jihoevropané dopustili několika chyb v obraně a ztrát v útoku, což vedlo k do té doby největšímu osmibodovému náskoku v modrém hrajících basketbalistů USA.

Ještě do třetí sirény ale Srbové dokázali stáhnout manko na hratelných 51:57. V posledním dějství táhl výběr nejtalentovanějších basketbalistů Spojených států adept už letošního ročníku draftu NBA a kapitán týmu Marcus Smart a náskok narůstal.

Po pár minutách čtvrté čtvrtiny už to bylo o 11 bodů, když po vypíchnutí míče zakončil smečí takzvaný alley oop nejlepší střelec USA na turnaji Aaron Gordon, který byl po skončení vyhlášen MVP. Pak už se hrálo prakticky na jeden koš, Američané předváděli parádní akce a předháněli se v artistických zakončeních.

Finálové utkání Srbsko – USA nakonec skončilo 82:68, takže nejnižší výhrou zámořských basketbalistů na turnaji zůstalo vítězství o 9 bodů z osmifinále proti stejnému soupeři. Čeští mladíci obsadili z 16 týmů 14. místo.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít