Mladé české basketbalistky jsou na ME zatím bez porážky

Česká ženská basketbalová reprezentace do dvaceti let si zatím na mistrovství Evropy v Makedonii vede náramně. V dosud odehraných třech zápasech nepoznaly Češky hořkost porážky a vedou skupinu B.

Basketbalový míč. Ilustrační foto

Basketbalový míč. Ilustrační foto | Foto: David Kubíček

Hned úvodní vystoupení českého týmu na šampionátu ale nebylo tak docela podle představ trenérky Marcely Krämerové. Duel s Estonskem byl po tři čtvrtiny vyrovnaný, rozhodoval až lepší výkon českého celku v závěrečné desetiminutovce. Estonsko nakonec Češky zdolaly 54:47.

To druhý zápas v rámci základní skupiny byl naopak jednoznačný už od úvodního rozskoku. České basketbalistky v něm nedaly Rakousku sebemenší naději na vítězství a hravě utkání získaly rozdílem třídy 84:49. K výhře velmi přispěl vynikající doskok – české hráčky sebraly 49 odražených míčů.

Pravé drama nabídlo až třetí klání na palubovce v Ohridu. Češky se v něm postavily proti Izraeli, který měl v úvodu zápasu navrch a vypracoval si bodový náskok. Postupně ale české družstvo zlepšilo střelbu, poslední čtvrtina už pak byla spíše soubojem obran. Ještě minutu před koncem vedla Česká republika nad Izraelem o devět bodů, v závěru se ale musela o výsledek strachovat. Těsné vítězství 61:58 ale Češky uhájily.

Vynikající výkony ve všech doposud odehraných duelech předvádí také členka seniorské reprezentace Alena Hanušová. Dvacetiletá pivotka si v prvním utkání připsala 17 bodů, ve druhém se podílela na výhře 21 body. Zatím největší střelecký koncert předvedla hráčka brněnských Žabin v duelu s Izraelem, když k výhře přispěla 26 body a 11 doskoky. S průměrem 21,3 bodů na zápas vede Hanušová střelecké tabulky šampionátu.

„Většinou střílím zpod koše, kam mi to spoluhráčky bezvadně přihrávají. Navíc protihráčky zatím byly poměrně malé, takže nebyl až takový problém je odtlačit a udělat si místo na střelu,“ popsala Alena Hanušová.

„Tři výhry jsou bezva, ale byly tak nějak povinné. Nicméně určitě nás povzbudí pro další utkání, která nás teď čekají. S Belgií a Řeckem to už snad konečně bude trochu normální basketbal,“ dodala s trochou nadsázky.

V pondělí mají hráčky volno. Další zápas je čeká v úterý, kdy nastoupí od 12 hodin proti Belgii. Základní skupinu pak uzavřou středečním večerním duelem s Řeckem.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít