Mladí šachisté se v Lidicích postaví velmistru Karpovovi

Galerie památníku Lidice dnes hostí druhý ročník Lidické simultánky pro mladé šachisty. Ten se stejně jako loni uskuteční pod záštitou Anatolije Karpova. Sám ruský mistr světa si navíc proti nadějným šachistům zahraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anatolij Karpov přebírá záštitu nad šachovou školou v Buštěhradě | Foto: Jan Kaliba

„Studenti ve věku od sedmi do osmnácti let se utkají na dvaceti šachovnicích s Anatolijem Karpovem a naším šachovým velmistrem, legendou Janem Smejkalem,“ objasňuje ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

„Lidická simultánka probíhá většinou tak, že se oba velmistři postaví proti oběma hráčům a střídavě táhnou. O to je to složitější, ale oba mi potvrdili, že pro ně to tak náročné není a že to takhle hrají rádi. Myslím, že pro děti jeto zajímavější, když proti sobě střídají dva špičkové soupeře,“ myslí si Červencl, který byl před dvěma lety u zrodu myšlenky pořádat šachový turnaj v prostorách lidické Galerie.

Mezi množstvím aktivit Lidického památníku totiž chyběla nabídka sportovního vyžití a právě šachový turnaj byl vybrán jako ideální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruský šachový velmistr Anatolij Karpov se dnes utká s dvaceti nadějnými šachisty v Lidické simultánce

„A protože jsme trochu megalomani, okamžitě jsme napsali na ruské velvyslanectví, kde nám zprostředkovali kontakt na pana Karpova, který nám zhruba do dvou nebo tří týdnů napsal, že s potěšení a rád přijímá trvalou záštitu nad tímto turnajem, už o proto, že v Lidicích sám několikrát byl a ctí památku obětí druhé světové války,“ vysvětluje Milouš Červencl.

Sám Karpov už přijel do Lidic o den dříve, aby v nedalekém Buštěhradě slavnostně otevřel šachovou školu, a na turnaj samotný se nesmírně těší.

„Je to možnost, která je možná pouze v téhle hře. Jeto veliká příležitost k propagaci šachů,“ říká Anatolij Karpov.

Jak se mu společně s velmistrem Janem Smejkalem vedlo proti dvaceti nadějným šachistům, i to, jak si partie jejich soupeři užívali se dozvíte ve víkendovém vysílání Radiožurnálu.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme