Mladý kanoista Fuksa jde ve stopách úspěšného Martina Doktora

Letošní kanoistická sezona kromě jiného potvrzuje, že má dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor postaráno o svého zdatného a perspektivního nástupce. Ten se jmenuje Martin Fuksa a rád by se jednou alespoň přiblížil právě úspěchům bývalého úspěšného kanoisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Fuksa

„Pro mě je strašně příjemné koukat se na tu samou kategorii, kterou jsem jezdil. Je tady někdo, kdo to vzal po mně a kdo je schopný ve světové konkurenci jezdit medaile. To je úplně skvělé,“ říká Martin Doktor při pohledu na závodníka, který stejně jako on pochází z kanoistické rodiny a který už v loňském roce dokazoval, že se výkonnostně přibližuje seniorské světové špičce.

Chybělo opravdu jen málo k tomu, aby si vybojoval účast na olympijských hrách v Londýně. Pověstná větrná trať v polské Poznani mu ale štěstí nepřinesla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Doktor má svého nástupce v Martinu Fuksovi

„Byly tam hrozně velké vlny a foukal vítr. Mám pod 80 kilogramů, takže to se mnou mávalo, musel jsem na ten závod změnit loď. Stejně jsem ale skončil třetí, což bylo první nepostupové místo na olympiádu. Doufal jsem, že by mi nějaká divoká karta mohla padnout, ale bohužel se tak nestalo,“ říká Martin Fuksa.

Pro závodníka stojícího teprve na prahu slibné kariéry to ovšem nebyl důvod, aby polevil v tréninku a aby ztratil motivaci a chuť.

„Nedělám to pro nikoho jiného, ale pro sebe. Sám chci dosáhnout velkých úspěchů, takže nepotřebuji, aby mě k tomu někdo nutil,“ podotýká dvacetiletý kanoista.

Vyškrtnutí oblíbené tratě z olympijského programu

Není to tak dlouho, co Martin Fuksa tvrdil, že se nejlépe cítí na pětisetmetrové trati, zatímco na kilometru to není tak úplně ono. A tak mu mohlo být líto, že právě pětistovka byla vyškrtnuta z olympijského programu.

„Já věřím tomu, že se dokáže přizpůsobit, protože to prostě umí. Má to v ruce,“ zavěštil si Martin Doktor.

A život mu dává za pravdu. Jeho ambiciózní jmenovec se v letošní sezoně umí prosadit na obou tratích, což dokázal jak při Světovém poháru v Račicích, tak i na mistrovství Evropy.

„Tenhle rok nezáleží na tom, jestli je to olympijská nebo neolympijská trať, na tom bude záležet až v roce 2015, kdy se jede nominace na olympiádu. Letos chci posbírat co nejvíce medailí, ať je to dvoustovka, pětistovka nebo kilometr. Všechno mi udělá radost.

Fuksu nyní trápí zranění

Aby to ale nebylo až tak jednoduché, do ideálně rozjeté sezony znovu zasáhla smůla. Při nedávném mistrovství světa závodníků do 23 let v Kanadě vyřadilo Martina Fuksu ze hry bolavé koleno. Zánět navzdory antibiotikům ustupuje prý jen velmi pomalu, a tak se vznáší velký otazník nad startem českého kanoisty na blížícím se seniorském světovém šampionátu v Duisburgu.

Nástupce Martina Doktora má zatím jedinou jistotu. Do Německa se vydá pouze tehdy, bude-li úplně fit a bude-li cítit stoprocentní formu.

Aleš Procházka, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme