Mnichov musí potvrdit zájem o zimní olympiádu 2018

Mnichov by rád uspořádal už druhé olympijské hry, tentokrát zimní. Dnes musí bavorská vláda, mnichovská městská rada a zastupitelstvo v Garmich-Parten-Kirchenu definitivně podepsat takzvanou olympijskou knihu. Pro české sportovní fanoušky by mnichovský úspěch znamenal olympiádu doslova za humny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický průvod před zahájením Oktoberfestu v Mnichově | Foto: Klára Stejskalová

Situaci kolem podpisu zkomplikovala strana zelených, jejíž členové se vyslovili proti pořádání her. Politická reprezentace strany ale nakonec rozhodla, že dostojí svým závazkům. Podpis by tak měl být snad jen formalitou.

„Vidím to realisticky tak 50 na 50,“ řekl starosta Hep Monatzeder na dotaz Českého rozhlasu, jak hodnotí šance Mnichova vůči silnému protikandidátovi z Jižní Koreje. „Ale věřím, že máme dobrý koncept. Je ukázkou, že olympijské hry mohou být ekologické," doplnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O názorech na olympijskou kandidaturu natáčela přímo v Garmisch-Partenkirchenu zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Ve Vancouveru byly také protesty proti olympiádě, to už je taková klasika a je jen otázkou, jakou váhu tomu kdo přikládá,“ tvrdí starosta, sám také člen strany zelených.

Olympiáda by změnila louky ve staveniště

Kandidatura Mnichova má své domácí odpůrce. Ti nejhlasitější jsou z Garmich-Parten-Kirchenu. Místním se nelíbí, že by kvůli hrám zmizely louky a pole. „Střetávají se tu dva zájmy, hospodářské a zájmy těch, co tu bydlíme. Lidé mají strach, že kvůli výstavbě přijdeme o turisty a také se tu hodně zničí krajina,“ říká jeden z garmischpartenských usedlíků.

Zaběhnuté podniky jako turné čtyř můstků a jiné světové poháry místním nevadí. Kvůli olympiádě by se musely budovat nové silnice, nejvíce výhrad mají k výstavbě rozsáhlé novinářské vesnice.

„Referendum tu nebylo, ale my starousedlíci chceme vědět, co se stane s loukami, jak by to bylo s renaturalizací přírody,“ říká místní rodák Herbert Koch.

Klára Stejskalová, Lucie Maňourová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme