Moderní pětiboj nemusí být v programu olympiády v roce 2020. Rozhodne MOV

Vyřazení z olympijského programu hrozí modernímu pětiboji. Sportovní odvětví, které bylo v posledních letech pro Českou republiku velice úspěšné, možná uvolní místo v programu her některé z novinek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Svoboda vybojoval premiérové české olympijské zlato v moderním pětiboji | Zdroj: ČTK

V úterý bude v Lausanne o své místo na letních olympijských hrách bojovat sport, ve kterém získala Česká republika zásluhou Davida Svobody zlato na poslední olympiádě v Londýně. Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru vybere jeden sport, který v roce 2020 uvolní místo v programu některé z novinek.

Podle zákulisních informací půjde právě o moderní pětiboj, místo kterého se na olympiádu pravděpodobně dostane jeden z následujících sportů. Wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate nebo bojové umění wu-šu. O návrat na hry se snaží také baseball a softball, které byly vyškrtnuty v roce 2005. Konečné rozhodnutí padne v září v Buenos Aires.

Hlavním kritériem je pro MOV analýza jednotlivých sportů. Jde o světovou rozšířenost, popularitu, televizní sledovanost, prodej vstupenek a přístup k dopingu. Oficiální žebříček ale neexistuje a o návrhu na vyřazení sportu rozhodne hlasování patnáctičlenné exekutivy MOV.

Moderní pětiboj je v programu OH od roku 1912 a prosadil ho zakladatel novodobých olympijských her Pierre de Coubertin. V roce 2016 má ještě své místo mezi olympijskými sporty jisté.

Mezi další podobně ohrožené sporty patří taekwondo, zápas, badminton a stolní tenis.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme