Motocyklový jezdec Simoncelli zemřel při GP Malajsie

Motocyklový jezdec Marco Simoncelli zemřel při nehodě ve Velké ceně Malajsie. Italský mistr světa z roku 2008 v kategorii do 250 ccm podlehl zraněním, která dnes utrpěl v závodu třídy MotoGP. Závod královské kategorie, ve kterém startoval i český jezdec Karel Abraham, byl nejprve přerušen a posléze bez náhrady zrušen.

Marco Simoncelli ve včerejší kvalifikaci na Grand Prix Malajsie

Marco Simoncelli ve včerejší kvalifikaci na Grand Prix Malajsie | Zdroj: Reuters

Simoncelli upadl ve druhém kole, za ním jedoucí Valentino Rossi a Colin Edwards neměli možnost se mu vyhnout, oba narazili motorkami přímo do jeho těla.

Italský závodník, kterému se navíc při hrozivém pádu svezla z hlavy helma, byl okamžitě převezen do lékařského centra. Svým vážným zraněním ale bohužel přes veškerou snahu lékařů podlehl necelou hodinu po nehodě.

00:00 / 00:00

Moderátor Václav Žmolík si o tragédii na okruhu v Sepangu povídal s komentátorem Josefem Kubíčkem

„Byla to nešťastná, tragická souhra různých okolností. Motorka stáhla Marka Simoncelliho zpátky na trať, protože se jí stále držel, dostal se zpět do rozjetého pole svých soupeřů. Problémem bylo to, že mu spadla helma, určitě se tím budou zabývat odborníci. Nemyslím si ale, že by ji měl nějak špatně upevněnou,“ říká komentátor a majitel závodní stáje superbiků Josef Kubíček.

Simoncelli je druhým jezdcem, který v seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů zemřel v průběhu čtrnácti měsíců. Vloni v Misanu při Velké ceně Marina zahynul jezdec třídy Moto2 Šoja Tomizawa, do nějž po havárii také narazily dva jiné stroje.

„Zabránit takové tragédii se samozřejmě dá bezpečnostními opatřeními na samotném okruhu, jenomže problém nastává při kontaktu jezdců, to už nikdo neovlivní. Připomínám jen, že devět let před úmrtím Shoyi Tomizawi se v seriálu mistrovství světa nestala smrtelná nehoda,“ doplňuje Kubíček.

Královská kategorie pamatuje poslední úmrtí v roce 2003, kdy při Grand Prix Japonska zemřel Daidžiro Kató.

Simoncelli zahájil kariéru v seriálu mistrovství světa v nejslabší kategorii do 125 ccm v roce 2002. O čtyři roky později začal jezdit v tehdejší kategorii dvěstěpadesátek, v níž v roce 2008 získal titul mistra světa.

V královské třídě závodil od loňské sezony, poprvé se na stupně vítězů podíval letos na Masarykově okruhu v Brně, kde skončil třetí. V mistrovství světa vyhrál celkem čtrnáct závodů.

„Marco zůstane navždy zapsán v srdcích svých fanoušků i všech příznivců motoristického sportu. Život ale půjde dál, závody budou pokračovat – i když možná přijdou na okruzích zvýšená bezpečnostní opatření,“ myslí si Kubíček.

Václav Žmolík, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít