Mount Everest čelí náporu výprav. Pod tím pomyslným českým je pusto

Před pár dny obletěla svět zpráva o dramatické události, která se odehrála na úbočích nejvyšší hory světa. Domorodí šerpové napadli trojici evropských horolezců překážejících údajně jejich klientům v cestě na vrchol a pod pohrůžkou zabití je donutili vyklidit bitevní pole. Tuhle událost můžeme vnímat jako extrémní vizitku toho, že v končině, která byla ještě před pár desítkami let pustá a liduprázdná, kvete horolezecký průmysl se všemi negativními důsledky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest

Mount Everest | Foto: licence Public Domain (eng)

„Když člověk leze na hory, vynosí si tam všechno, co potřebuje. A když se vrací dolů a je hodně unavený, bojuje o život, nebo se zkazí počasí takovým způsobem, že toho člověka zajímá jen to, jak se dostat dolů, spousta věcí tam zůstává,“ svěřila se po návratu z himálajské expedice horolezkyně Soňa Boštíková.

„Na Everestu se to už projevilo velmi výrazně, takže třeba o jižním sedle, kde se staví čtvrtý výškový tábor, se mluví jako o největším smetišti světa.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Mount Everest se nepokoušejí vylézt už jen tradiční horolezci

Také horolezec a skialpinista David Fojtík se svého času nechal zlákat představou, že by se mohl podívat na svět z vrcholu Everestu. A také on se pak nestačil divit, jak početnou společnost měl kolem sebe.

„Ta hora je vysoce medializovaná a magická, protože je nejvyšší na světě, spousta lidí je ochotná utratit neskutečné peníze a obětovat spoustu času, aby na ni vylezli. Potkal jsem tam lidi, kteří se o Everest pokoušeli třeba už podeváté.“

A pro ty neinformované se sluší dodat, že klientela se v poslední době na svazích Everestu pronikavě změnila. Početní převahu už dávno nemají ti, kteří by chtěli dosáhnout vrcholu bez cizí pomoci a bez použití umělého kyslíku.

„Na severní straně Everestu bylo v době, kdy jsem tam byl já, něco kolem 45 nebo 50 výprav, některé z nich doslova a do písmene vojensky organizované – třeba ta z Jižní Koreje, která měla blízko ke sto lidem.“

Everest ve školní tělocvičně

A teď si zkuste představit, že může existovat ještě jeden Everest, který se při troše fantazie vejde do každé školní tělocvičny. České informační centrum Sportu pro všechny totiž před lety přišlo s nápadem zorganizovat pro expedice složené z dětí školou povinných šplhání na nejvyšší horu světa.

Pravidla byla a jsou velmi jednoduchá: stačilo spojenými silami našplhat počet metrů rovnající se nadmořské výšce Everestu. Patronem tohoto nápadu se stal i zasloužilý dobyvatel osmitisícovek Radek Jaroš.

Jenomže po pár úrodných letech, kdy bylo školních výprav jako máku, zájem dětí odumírá. Epidemie lenosti neúprosně postupuje a pod tím pomyslným českým Everestem začíná být - na rozdíl od toho skutečného - pusto a prázdno. A to je určitě hodně smutné zjištění.

Aleš Procházka, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme