Možnost hrát v českém klubu nevylučuji, překvapil basketbalista Veselý

Na jedné straně hráči, na druhé majitelé klubů - to jsou dva nesmiřitelní rivalové, kvůli kterým basketbaloví fanoušci v Americe pláčou. Proto, že se obě strany doposud nebyly schopné dohodnout na podmínkách nové kolektivní smlouvy, se totiž neustále odkládá start letošní sezony NBA. Sezony, která měla být pro českého basketbalistu Jana Veselého jeho premiérovou v nejkvalitnější basketbalové soutěži světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Veselý | Foto: David Kubíček

V červnu letošního roku byl Jan Veselý draftován v NBA jako číslo šest, tedy jako nejlepší Čech v historii. Těšil se, že další část kariéry zahájí v týmu, jehož dres oblékat chtěl - Washington Wizards. Místo toho ovšem kvůli sporům mezi hráčskou asociací a majiteli klubů polyká už kolik týdnů jen tréninkové dávky.

„Po draftu jsem jel na dovolenou, abych si trochu odpočinul. Potom jsem se začal připravovat tady v Česku a poslední měsíc a půl jsem trénoval v Los Angeles, pořád jen tréninky a tréninky. Je to nuda, už asi čtyři nebo pět měsíců jsem nehrál zápas, to pak máte těžké,“ povzdechl si hráč, který se honosí přízvisky jako ‚Smečující ninja', ‚netypický Evropan' či ‚Evropský Blake Griffin'.

Přehrát

00:00 / 00:00

Basketbalista Jan Veselý nevyloučil při trvající výluce NBA návrat do české ligy

Dlouho věřil, tak jako mnoho dalších, že se spory mezi asociací a majiteli klubů, v nichž jde o co jiného než o peníze, vyřeší a sezona se odehraje, když ne celá, tak alespoň zčásti. Jenomže s prodlužující se dobou čekání i jeho přepadla skepse - a začal hledat možnosti, kde by v případě trvající výluky v NBA mohl hrát.

„Zkoušíme najít místo, kde bych se mohl dostat do zápasového tempa. Kdyby NBA nezačala nebo začala pozdě, musím si něco aspoň na tu dobu najít," potvrdil Veselý. Jako nejpravděpodobnější varianta by se logicky jevil návrat do Partizanu Bělehrad, kde působil předcházející tři sezony, jenže…

„Na to by mělo vliv hodně faktorů. Je to jedna z možností, ale budeme se snažit najít nějakou lepší, spíš na krátkou dobu,“ zmínil ostravský rodák opatrně. To odpověď na spíše žertem míněnou otázku, zda by nechtěl hrát za nějaký český klub, už byla překvapivě přímočará.

„Kdyby mě chtěl český klub, hrál bych tu měsíc a půl nebo dva, takže to tak nereálné není. Navíc mám tady v Praze přítelkyni, což by bylo další plus."

Pravdu mají hráči

Je tedy docela dobře možné, že 211 centimetrů vysoké křídlo budou moct na vlastní oči spatřit čeští basketbaloví fanoušci v programu Mattoni NBL. ‚Nejperspektivnější pohybový talent v Evropě', jak Veselého označil bývalý kouč české reprezentace Michal Ježdík, by měl určitě co nabídnout nejen jim.

Jan Veselý ale pořád ještě doufá, že nakonec premiéru v dresu Washingtonu přeci jen absolvuje ještě v letošní sezoně. A co se týče sporu, kvůli kterému se stroj s názvem NBA zadrhnul, má jasno, na čí straně je právo.

„Jsem hráč, takže myslím, že mají pravdu hráči. Jedná se o jejich platy, většina majitelů klubů totiž má svůj jiný byznys, neměli by mít problém. Ono ani tak nejde o tuhle sezonu, ať už začne nebo ne, ale o ty další, kdyby se podepsala špatná, ztrátová smlouva," myslí si Jan Veselý.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme