MS Formule 1 zavítá od roku 2014 také do Ruska, pojede se v Soči

Jihoruské Soči bude od roku 2014 hostit Velkou cenu Formule 1. Potvrdil to ruský premiér Vladimir Putin. Rusko podle něj bude mít právo pořádat závody Formule 1 do roku 2020. Zařadí se tak po bok Singapuru, Číny, Bahrajnu či Abu Zabí, s nimiž počítá kalendář Grand Prix v příštích letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Formule 1 Renault | Foto: Jan Říha

Kontrakt, který s organizátory Formule 1 podepsali za přítomnosti ruského premiéra představitelé Krasnodarského kraje, počítá s možností prodloužit právo na pořadatelství Rusku od roku 2020 o dalších pět let.

Okruh by podle ruských agentur měl vyrůst na místě olympijského parku v Imeretínském údolí nedaleko letoviska Soči, které bude pořádat zimní hry v roce 2014. Vladimir Putin během návštěvy místa zdůraznil, že pro sportoviště je třeba najít efektivní využití i po skončení olympiády.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pořadu Stalo se dnes probral Jan Richter trendy v posunu pořadatelství závodů s odborníkem na Formuli 1 Petrem Dufkem

Náklady na vybudování trasy pro Velkou cenu Formule 1 podle něj půjdou do výše miliard rublů. Ruská média už dříve uvedla, že se na závodech mají podílet přední ruské firmy. Zároveň citují pochyby expertů, kteří poukazují na to, že s Rusko s podobnými automobilovými podniky nemá žádné zkušenosti.

Obrovské finanční zdroje

Největším motivem pořádání Velké ceny Ruska jsou pro vedení seriálu Formule 1 určitě ohromné finanční prostředky, které je schopna, a také ochotna, tato země vynaložit. Dochází tak pouze k navázaní na trend, kterým se současné mistrovství světa v otázce nových pořadatelských destinací ubírá.

„Formule 1 míří za penězi, to zcela jednoznačné. Opouští země, které měly velkou závodnickou tradici a vydává se především směrem na východ. Rusko je každopádně zemí s velkým potenciálem, s obrovským množstvím obyvatel a s firmami, které mají zájem o tamní trh. Takže ten důvod je jednoznačný - Formule 1 potřebovala ruského jezdce, toho má od letošního roku, a Formule 1 potřebuje ruský závod,“ uvedl v pořadu Stalo se dnes šéfredaktor časopisu Formule Petr Dufek.

Dufek také konstatoval, že v blízké budoucnosti se trend v posunu pořádání nových podniků Formule 1 nezmění. „Když se podíváme na kalendář závodů, tak v loňském roce se jelo poprvé Abú Zabí, letos se pojede poprvé v Koreji, příští rok v Indii. Ten trend je jednoznačný, a je to dáno pouze penězi. Protože v Evropě, nebo v těch starých destinacích, nikdo není schopen Berniemu Ecclestonovi zaplatit za pořádání jednoho závodu tak vysoké částky, jako jsou právě tyto země.“

Lenka Kabrhelová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme