MS plavců bude na fotbalovém stadionu. Micka se těší, talent Franta účast odmítl

Rekordní tři medaile vybojovali čeští plavci na nedávné Univerziádě, a tak před dnešním zahajovacím ceremoniálem v ruské Kazani by se dalo očekávat hodně úspěšné mistrovství světa. Akce, která je pořádána v dvouletých cyklech, ale bude letos spíše než o medailích o hledání nových nadějí českého plavání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na kazaňský stadion se vtěsnají dva 50metrové bazény | Foto: www.kazan2015.com

„S Kazaní nemám žádné zkušenosti. Ani jsem nezkoumal ten bazén, teď už ale vyšla nějaká videa, jak to tam vypadá,“ říká expert na dlouhé tratě Jan Micka. Ve 20 letech už nepatří mezi nějaké plavecké zelenáče. Na závody na fotbalovém stadionu Rubinu Kazaň se ale i on těší.

Fotbalový stadion bude mít ve svých útrobách dva 50metrové bazény. Kapacita je nastavena na 11 tisíc diváků. Velkolepost v tradičním ruském stylu bude ale v Kazani k vidění na každém kroku a kolena by se z ní roztřásla nejednomu reprezentačnímu elévovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Netradiční umístění bazénu pro MS i českou výpravu představil reportér ČRo Michal Jurman

„Můj názor je, že bych to nezvládl. Fyzicky i psychicky jsem byl hrozně vyčerpaný,“ odmítlo nakonec účast na seniorském šampionátu chomutovský Tomáš Franta, největší zjevení českého plavání posledních dní.

Věkem stále junior přitom vytvořil na nedávných Evropských hrách na znakařské stovce senzační seniorský český rekord.

„Je to obrovský skok a pořád mě sžírá, abych to ještě zaplaval. Mám z toho trochu strach,“ přiznává Franta, který Kazaň vynechá na úkor srpnového MS juniorů v Singapuru.

Talentovaný Tomáš Franta na MS do Kazaně nakonec nepojede | Foto: Michal Jurman

České plavání tak bude muset v Rusku hledat bez něj nová jména, která časem nahradí zavedené stroje na medaile, jakými jsou Baumrtová, Závadová nebo Chocová. A ještě více než v bazénu to platí pro dálkové plavání.

„Naděje vkládám do mladé Aleny Benešové. Je to nástupkyně Jany Pechanové. Věřím, že se to naučí,“ prozrazuje kouč dálkových plavců Rostislav Vítek konkrétní jméno, které by mělo v Kazani ukázat, že české dálkové ale i bazénové plavání se nemusí o svoji budoucnost bát.

Plavecký šampionát o šesti disciplínách potrvá v Rusku až do 9. srpna.

Kazan 2015 - Kazan 2015's Photos | Facebook

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme