MS v basketbale žen klepe na dveře. Z Češek budou modelky

Česká republika uspořádá v září letošního roku mistrovství světa basketbalistek. Jak se na něj bude připravovat reprezentační výběr pod vedením trenéra Lubora Blažka? A v jaké fázi je příprava samotného šampionátu? To jsou otázky, které většinu fanoušků basketu velmi zajímají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa v basketbale žen 2010

Turnaj se v České republice uskuteční od 23. září do 3. října. Boje v základních skupinách uvidí příznivci basketbalu v Brně a Ostravě, závěrečná utkání se pak odehrají v Karlových Varech. A naše reprezentace? Přípravu na vrchol sezony zahájí 17. května.

„Začneme soustředěním, kde budou hráčky otestovány, zkontroluje se jejich zdravotní stav. Poté pojedeme na regenerační přípravu do Tuniska a pak bude následovat taktická část. Vše pak v červnu vyvrcholí turnajem v Karlových Varech,“ nastínil program trenér Lubor Blažek. O soupeřích pro přípravu ale má jasno jen zčásti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sž, Basket MS.mp3

„Ještě přesně nevíme, které soupeře pro různé části přípravy budeme mít. V této chvíli je však jasné, že si zahrajeme s Polskem, Řeckem, Běloruskem a Spojenými státy. Pořád nám však zůstávají dva přípravné kempy, pro které soupeře ještě hledáme,“ pokračoval Blažek.

V nominaci pro mistrovství světa se přitom objeví šestnáct až osmnáct basketbalistek. Co však je jisté, hráčky nečeká jen příprava a zápasová prověrka. Vyzkouší si také roli modelek.

„Jde o projekt, který probíhá ve spolupráci s Vyšší odbornou školou oděvní v Praze, vše je pak pod patronací akademického malíře Česlava Jaroše. Bude to probíhat tak, že škola společně s hráčkami sestaví kolekci modelů, které budou poté odprezentovány v Ostravě na módné přehlídce,“ popisoval svazový místopředseda Jiří Zídek.

Peníze až na prvním místě

Základní skupinu český tým absolvuje v Brně. Právě v tamní zoologické zahradě se organizátoři šampionátu inspirovali v případě hledání týmového maskota, kterým bude pavián Heiko z brněnské zoologické zahrady, jenž se proslavil svými útěky a touhou po svobodě. Ale zpátky k samotnému šampionátu, který spolkne zhruba sto milionů korun.

„Teď se finalizuje ubytování, ceny hotelů, domlouvají se závěrečné částky, které musí být zaplaceny za haly. Zkrátka práce máme hodně,“ nastínil generální sekretář České basketbalové federace Miloš Pražák a vypočítal, co všechno organizátoři musí účastníkům šampionátu uhradit.

„Hradíme veškeré ubytování všech 16 účastníků, ubytování rozhodčích, dále pak musí připravit hotely pro basketbalové funkcionáře a úředníky. Musíme připravit finance na odměny pro rozhodčí, je také zapotřebí zajistit dopingové zázemí a lokální dopravce,“ dodal Miloš Pražák.

První zápas na mistrovství světa české basketbalistky sehrají v Brně 23. září. Úvodním soupeřem bude Argentina.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme