Muhammad Ali jako bojovník za lidská práva. I tak ho vidí výstava v Londýně

I am the Greatest, v překladu Jsem ten největší, je název reprezentativní výstavy o americké boxerské legendě Muhammadu Alim. V londýnské O2 areně začíná právě dnes a její autoři se dušují, že jde o nejrozsáhlejší expozici o slavném sportovci, který se zapsal do historie i svou občanskou angažovaností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava o legendárním boxerovi Muhammadu Alim v Londýně | Foto: Jiří Hošek

„Nechceme, aby návštěvníci měli z výstavy jen pocit, jako by navštívili muzeum. Našim cílem bylo Aliho co nejvíc zlidštit; neukázat ho jen jako sportovní ikonu.“

„To je vlastně důvod, proč ke spolupráci přizvali mě. Přátelím se s Muhammadem Alim posledních 30 let. Píšu o něm tak intimně, jako by to byla kvalitní beletrie,“ řekl Českému rozhlasu Davis Miller, jeden z kurátorů výstavy, americký spisovatel a publicista nominovaný na Pulitzerovu cenu.

Nedokáže prý ukázat prstem na jeden z více než stovky exponátů, který mu přijde zvlášť unikátní. Hodně rušno bude asi u vitrínky s rukavicemi, ve kterých Ali nastoupil v roce 1971 v Madison Square Garden k „zápasu století“ proti Joe Frazierovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Londýně začíná výstava, která zachycuje život a kariéru Muhammada Aliho. Autoři tvrdí, že je to vůbec nejobsáhlejší expozice o něm. Více Jiří Hošek

Výstava je rozdělena do několika sálů a popisuje Aliho boxerské začátky, jak coby Cassius Clay slavně zvítězil na Olympijských hrách v Římě 1960, ale velký prostor je v expozici věnován i Muhammadu Alimu coby bojovníkovi za lidská práva a člověku, který se s americkým vládním establishmentem dostal opakovaně do velkých sporů.

„V letech, kdy v Americe Aliho nesnášeli a odsuzovali kvůli jeho odporu k válce ve Vietnamu, Britové tento pohled nesdíleli. Když odmítl vstoupit do americké armády, doma ho za to nenáviděli a zbytek světa ho začal milovat, včetně Británie. Ali měl ale už od začátku velmi blízký vztah ke Spojenému království. I to je důvod, proč je výstava tady v Londýně,“ uvádí Davis Miller.

Výstava v londýnské O2 areně potrvá do 31. srpna, vstupné je 18 liber.

Výstava o legendárním boxerovi Muhammadu Alim v Londýně | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme