Musel jsem něco zkusit, říká Sagan. Útok mu vynesl titul mistra světa

Peter Sagan se na mistrovství světa v americkém Richmondu postaral o největší úspěch v historii slovenské cyklistiky a také své kariéry. Vybojoval totiž titul v závodě s hromadným startem a dal tak zapomenout na sérii druhých míst z letošní sezony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Sagan, mistr světa z Richmondu 2015

Peter Sagan, mistr světa z Richmondu 2015 | Zdroj: Reuters

„Takový den jsem ještě nezažil. Jsem velmi rád za to, co se tu mohlo stát, stále tomu nemůžu uvěřit,“ vyprávěl mistr světa mezi silničními cyklisti Peter Sagan. Na šampionátu v americkém Richmondu si spravil pocit ze smolné sezony, získal titul a duhový dres.

Před sedmi lety vyhrál Sagan MS juniorů na horských kolech. A když pak vlétl mezi dospělé i v královně cyklistických disciplín na silnici, prorokovala se mu zářivá budoucnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropané by se měli zamyslet, řekl Peter Sagan po zisku titulu mistra světa. Jeho reakci získal reportér ČRo Jakub Kanta

Od roku 2012 čtyřikrát ovládl na Tour de France bodovací soutěž, ve své sbírce má i stejný počet etapových prvenství - letos ale na Staré dámě nepřidal ani jedno, zato sbíral druhá místa. Na Vueltě už se mu sice podařilo jednou vyhrát, ale nakonec kvůli pádu odstoupil.

Celý 261 kilometrů dlouhý závod v Richmondu byl schovaný v balíku, jen na úseku na kostkách se vždy objevil na čele. Zaútočil až dvě stoupání před cílem. „Říkal jsem si, že něco musím vyzkoušet a uvidím, co se stane. Musel jsem jít až do cíle, nebo bych neměl sílu na spurt.“

A to se nakonec povedlo, do dalšího kopce utrhl zbylé soupeře a jeho náskok narůstal i ve sjezdu, kde coby excelentní technik zalehl na řídítka. V cílové rovince se pak už mohl v klidu ohlédnout, aby zjistil, že jeho pronásledovatelé jsou daleko a může si tak vychutnat svůj velký triumf.

Evropané, zamyslete se

Spolu s diváky, kterým po dojezdu věnoval přilbu, brýle i rukavice, ale také se svými dvěma kolegy z reprezentace - o to víc, že jedním z nich byl i jeho bratr.

„Jsem rád, že tu byli Juraj a Michael Kolár. Od začátku mi pomáhali a ve správném momentě mě dotáhli dopředu. Dohodli jsme se, že když mi něco stane, dají mi rovnou kolo. Jura mi dal dvakrát vodu, když jsem si nestihl vzít,“ chválil mistr světa reprezentační kolegy z úzkého týmu.

Titul nijak nepřeceňoval a ukázal i to, že sport pro něj není na světě tím nejdůležitějším:

„Hodně motivace jsem nasbíral z věcí, co se dějí v Evropě. Lidé by se měli zamyslet, jeden nic nedokáže, ale víc jich toho může hodně změnit. Je to důležitější než titul mistra světa. Když se něco dostane, může to zle dopadnout. Nemusí tu být sport ani jeho hrdinové,“ uzavřel Peter Sagan.

Jakub Kanta, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme