Musíme ukázat to nejlepší, říká před utkáním s Českem „japonský Jordan“

Je nejmenším zahraničním hráčem, který kdy nastoupil na palubovku NBA, přesto se mu přezdívá honosně „japonský Jordan“. Yuta Tabuse nosí na dresu číslo 0, o žádnou nulu se ale rozhodně nejde. Dnes bude chtít v kvalifikačním turnaji na olympijské hry dokázat své kvality i proti české reprezentaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yuta Tabuse je nejmenší zahraniční hráč, který kdy v NBA hrál | Foto: Michal Jurman

„Jsou opravdu silní. Zvlášť pro nás. Nedokázali jsme si poradit s jejich fyzickou převahou a nedařilo se na doskocích. Navíc jsme se moc nedostávali ani ke střelám,“ přiznával po úvodní porážce proti Lotyšsku Tabuse, který už v roce 2004 podepsal kontakt s Phoenixem Suns.

Se svými 174 centimetry se stal vůbec nejmenším zahraničním basketbalistou, který si kdy v NBA zahrál. Domů se definitivně vrátil před osmi lety a začal se tvrdě podílet na splnění olympijského snu mnoha generací japonských basketbalistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Yuta Tabuse se stal se svými 174 centimetry vůbec nejmenším zahraničním basketbalistou, který si kdy v NBA zahrál

Naposledy se Japonci představili totiž pod pěti olympijskými kruhy v roce 1976. Za čtyři roky na domácích olympijských hrách mají coby hostitelská země účast jasnou, ale to už bude Tabusemu skoro 40 let.

„Musíme se nyní snažit ukázat to nejlepší, co umíme, proti Česku. Nemáme co ztratit. Vy máte skvělé individuality, ale my musíme vystupovat jako tým a pořádně se ukázat,“ říká 35letý rodák z Jokohamy před utkáním proti Česku. Pro japonský basketbal znamená Tabuse něco jako Jaromír Jágr pro český hokej.

„To je obrovská příležitost nejen pro mě samotného, ale pro celý japonský basketbal. Připravíme se tak, abychom zde minimálně jednu výhru získali,“ tvrdí před utkáním proti Česku zatím stále jediný japonský hráč v historii NBA.

Ve večerním zápase půjde nejen o splnění olympijského snu ale mnohým jeho spoluhráčům i o to, získat šanci a vydat se právě ve šlépějích slavného Tabuseho. Aktuálně čeká na šanci v NBA třeba Juta Watanabe, který se také postaví po boku „japonského Jordana“ dnes proti českému týmu. Zápas začíná v Bělehradě ve 21 hodin.

Michal Jurman, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme