Můžeme s panem Váňou zlobit vpředu, věří před Velkou pardubickou majitel Tiumena

Dnes o půl páté odpoledne vyrazí dvacítka koní na start 123. ročníku Velké pardubické. Na start se chystá také dvojice Tiumen a žokej Josef Váňa. Majitel koně Ivo Köhler věří, že mohou potrápit favority.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělka Sixteen s žokejem Josefem Bartošem doběhla druhá za Tiumenem s Josefem Váňou | Zdroj: ČTK

Atletické hvězdy se po celou sezonu připravují na jeden konkrétní závod, vrchol sezony. Stejné je to i u koní, kteří se účastní Velké pardubické. Jejich příprava směřuje k jednomu dni, k oněm devíti minutám, za které ti nejrychlejší trať zvládnou.

Že to tak je, potvrzuje i majitel trojnásobného vítěze Tiumena Ivo Köhler. „Ten kůň to jednoznačně poznává. Ať je to tréninkem, ať je to krmením, ať je to odpolední přípravou, je to tak, že ten kůň to vycítí. A Tiumen už čtrnáct dní je takový, že přemýšlí a ví, že je to tady,“ říká Köhler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Ota Gutwirth

S čím byl po závodu spokojený? „Jednoznačně s tím, aby v neděli večer Tiumen a pan Váňa jeli normálně domů a nic se nestalo, to je ten první náš cíl. A kdyby byl Tiumen do pátého místa, tak bych byl hodně spokojený a uspokojený, že pořád nepatří do starého železa, jak už se to někde proslýchá. Já si pořád myslím, že tam můžeme zlobit někde vepředu,“ říká Köhler.

Nejvíc vy byl samozřejmě majitel koně spokojený s vítězstvím. Tiumen patří spolu s loňskou vítězku Orphee Des Blins a Trezorem mezi trojici favoritů.

Nejvíce lidé sázejí na loňskou vítězku Orphee Des Blins. Ta vloni vybíhala do velké v kurzu 55:1, takže kdo na ni vsadil, hodně se radoval. Pro Köhlera její výkon prý takovým překvapením nebyl.

„Všichni dělali, že pomalu spadla z nebes, ale ona vyhrála sedmkrát ve Francii, což si jenom přinesla do Čech s tím, že je to dobrá kobyla. A Trezor, to je kůň, který zatím běžel Velkou pardubickou, a jenom mu to nevyšlo, ale ty kvalifikační vyhrává, jak chce. Takže já si myslím, když se nám povede to, co si nějak myslíme s panem Váňou, že je můžeme letos pozlobit,“ věří Köhler.

Josef Váňa mladší věří před 123. Velkou pardubickou sobě i svému otci

Číst článek

Před startem Velké pardubické se stupňuje nervozita u žokejů, trenérů i majitelů. I když Ivo Köhler připouští, že navenek závody příliš neprožívá.

„Kamarád mě jednou pozoroval a říkal: Ty vypadáš, jako když koukáš, jestli už vezou rohlíky, že to s tebou nic nedělá. Ale to není pravda, já se jenom snažím každý krok Tiumena vidět a sledovat,“ říká Köhler.

Závod spolu s ním bude sledovat dalších dvacet tisíc diváků na závodišti a další stovky tisíc u televizních obrazovek.

Trasa 123. ročníku Velké Pardubické Steeplechase | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Ota Gutwirth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme