Myslím, že výprava bude silná, říká k Londýnu předseda ČOV Jirásek

Na londýnské olympiádě by se mělo objevit 130 až 150 našich sportovců. Takový je alespoň současný předpoklad. Jisté už nyní je, že jich v žádném případě nebude méně, než 32. Právě tolik účastnických míst Češi doposud vybojovali. Jak přiznal předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, panuje s tímto číslem spokojenost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

10. Zimní evropský olympijský festival mládeže, předseda ČOV Milan Jirásek. | Foto: Filip Jandourek

Když vezmu období před čtyřmi lety, tak jsme v této době neměli ani 32 kvalifikovaných. Takže myslím, že se poměry ve výkonnosti vyvíjejí dobře, že výprava bude velmi silná.

Byla podle vás nějaká jména, která už kvalifikaci v této chvíli mohla mít a nemají ji?

Přehrát

00:00 / 00:00

S předsedou ČOV Milanem Jiráskem natočil rozhovor Jan Suchan

Pokud bych mohl někoho jmenovat, tak bych spíš jmenoval sport. Osobně bych býval čekal, že v tuto chvíli už budeme mít bezpečnou nominaci v moderním pětiboji. Řeknu otevřeně, že jsem ve svých úvahách, když jsem přemýšlel o medailích, tak jsem počítal, že pětiboj by si tam na medaile měl sáhnout.

V minulých dnech se poprvé o letní olympiádu pokoušela i rychlobruslařka Martina Sáblíková. Věřil jste jí? Přeci jenom ona na kole sice v létě trénuje, ale bylo to jedno z jejích prvních setkání se světovou cyklistikou. Doufal jste, že vybojuje v časovce olympijské místo pro Londýn už teď na mistrovství světa?

Já jsem si myslel, že to tak dopadne. Ale mám plné pochopení pro to, že zatím neuspěla. Protože něco jiného je fyzická kondice a něco jiného je speciální technika na kole. A proti světovým specialistkám to skutečně není úplně jednoduché. Nejlepší zkušenost neudělala třeba kdysi Kateřina Neumannová, která také chtěla zúročit svoji fyzickou zdatnost a výkonnost, kterou měla na lyžích, byla v Atlantě. Ale byla zklamaná ze svého vystoupení.

Martina Sáblíková to je ohromný fenomén a možná se mi i trošičku ulevilo, že zatím do Londýna neprošla, protože se za ni tak trochu bojím, aby to nepřehnala, aby se organismus nevztyčoval dalšímu tréninku v rychlobruslení.

Už jste i nastínil, že byste třeba očekával medaili od moderních pětibojařů. Velmi dobrý směr podle mě určily letošní světové šampionáty, na nichž Češi vybojovali několik medailí, což je rok před Londýnem určitě slibné. Například biker Jaroslav Kulhavý je mistrem světa, podobně jako Miroslava Knapková na skifu. Jsou právě tihle dva těmi největšími medailovými želízky? Nebo byste jmenoval i nějaká další jména?

Je tam určitě také Barbora Špotáková. A jinak Krpálek v judu. Myslím, že dělá každý rok další a další pokrok, je to velice mladý závodník. Myslím, že do olympiády zase ještě postoupí. Ale je potřeba počítat s tím, že vždycky je ve vývoji výkonnosti ve světovém sportu ještě skok do olympiády.

Jan Suchan, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme