Na Barcelonu, která hostí MS, má české plavání emotivní vzpomínky

Právě dnes dorazila do Barcelony výprava českých bazénových plavců, která už v neděli začne na zdejším mistrovství světa bojovat s těmi nejlepšími plavci světa. Ve třináctičlenné výpravě byste už ale marně hledali ikonu českého plavání posledních 15 let Květoslava Svobodu. Vlajkonoš české výpravy na olympiádě v Aténách přitom má právě na Barcelonu hodně příjemné vzpomínky. Na světovém šampionátu se zde představil před 10 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na bazénu Palau sant Jordi na mistrovství světa v plavání vrcholí | Foto: Michal Jurman

„Dobře si to pamatuju, hodně jsem se tam dostal do podvědomí lidí, měl jsem z toho velký zážitek. Phelps tam tehdy nenastoupil na dvě stě kraul, takže jsem byl čtvrtý z jedničky, ale rozdíl tam byl enormní. Na bronz byl 1,3 vteřiny,“ vzpomíná sedminásobný medailista z vrcholných akcí Květoslav Svoboda na svůj nejpovedenější závod v dlouhém, tedy 50 metrovém bazénu.

Tehdy Svoboda nestačil jen na legendy, jakými byla australský dvojice Thorpe, Hackett a Nizozemec Hoogenband. Šampionát v roce 2003 v Barceloně byl pro české plavání vůbec tím nejúspěšnějším. O jedinou medaili na dlouhém bazénu v historii českého plavání se zde postarala stříbrná Ilona Hlaváčková. A šampionát obecně zdobila tehdy také neopakovatelná atmosféra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Jurmana z Barcelony, která letos hostí plavecké mistrovství světa

„Návštěvnost byla tehdy velmi vysoká, myslím kolem jedenácti tisíc lidí, ráno asi polovina, ale odpoledne bylo natřískáno, chybělo málo, aby bylo vyprodáno.“

Jedenáctitisícové návštěvy se v Barceloně očekávají letos, a to i při absenci už zmíněného Michaela Phelpse, který v Katalánsku před 10 lety vytvořil světový rekord na motýlkářské dvoustovce.

Jeho místo hlavní hvězdy šampionátu letos převezme jiný Američan, Ryan Lochte, který bude obhajovat pět zlatých medailí z posledního mistrovství světa v Šanghaji před dvěma lety. Nejen na něj se ale přijdou podívat fanoušci do areálu, který klání pod pěti olympijskými kruhy hostil v roce 1992.

Ny tyto stupně vítězů už se Květoslav Svoboda určitě nepostaví | Foto: Michal Jurman

„Jezdili se tam dívat na olympijský bazén, na olympijský stadion, všechno to tam bylo pohromadě jako atrakce. Když se dneska pojedeme podívat do Atén, z tribun tam rostou stromy. Ale Španělé to udělali tak, že lidé se tam jezdí dívat nejenom na fontány, ale taky na Olympique Park,“ popisuje Svoboda recept katalánských organizátorů na to, jak přilákat co nejvíce fanoušků na plavecké mistrovství světa.

Recept, který platil už před 10 lety a platit by měl i letos. Kdyby se nezměnilo nic ani na tom, že šampionát v Barceloně bude pro české bazénové plavání tak úspěšný, jako onen dekádu starý, ani Květoslav Svoboda by se jistě nezlobil.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme