Na Everestu umírají lidé. Chodí tam spousta nezkušených horolezců, říká jeho pokořitel

Zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest touží snad každý horolezec. A květen je pro to ideální. V oblasti panuje příznivé počasí a v základním táboře čekají na výstup stovky lidí. Během uplynulých 48 hodin ale zemřeli už tři z nadšenců, kteří se z vrcholu už vraceli, a další dva se pohřešují. Nepálské úřady dokonce uvedly, že pod vrcholem už je horolezců příliš a nezbývá jim než čekat, až se cesta uvolní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Fojtík na Mt.Everestu.jpg

David Fojtík na Mt.Everestu.jpg

"Je to bohužel už spíše komerční záležitost. Mezi těmi 150 lidmi se asi pár horolezců našlo, ale v tomto počtu se asi o takovém tom pravém horolezectví mluvit nedá," říká David Fojtík, který na Everest vystoupal před šesti lety bez kyslíkového přístroje.

"Everest je pro spoustu lidí taková životní meta. Teď hovořím o spoustě manažerů, právníků, lékařů, bankéřů, konzultantů, kteří si touží splnit tenhle cíl, a proto si zaplatí určitý obnos peněz společnosti, která jim zaručí, že se dostanou na vrchol. Bohužel když se expedic sejde příliš, tak se na určitých místech tvoří v podstatě zácpy. A v nich potom umírají lidé," dodává.

Regulují nějak nepálské úřady, kolik lidí smí vylézt na vrchol?

Přehrát

00:00 / 00:00

David Fojtík byl hostem Veroniky Sedláčkové v Ozvěnách dne

Ne, podle mých informací ne.

Takže jde hlavně o byznys.

Nevím, kolik procent HDP tvoří poplatky za zdolávání vrcholu, ale myslím, že to je značné procento.

Setkal jste se vy v základním táboře s lidmi, kteří sice mířili na vrchol, ale nebyli nijak trénovaní?

Setkal. Setkal jsem se s jednou skupinou, která se snažila nasadit s mačky, a bylo jasné, že většina z jejich členů je vidí poprvé v životě.

Uvědomují si, jak je to nebezpečné?

Část z nich ano. Pokud si zaplatíte kvalitního horského vůdce, tak po vás požadují, abyste před Everestem zdolala nějakou menší osmitisícovku nebo spíš větší sedmitisícovku, ti si to uvědomují. Většina z ostatních do toho jde jako do největšího dobrodružství života. Pro spoustu z nich je to bohužel i dobrodružství poslední.

Veronika Sedláčková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme