Na Giru d´Italia se derou vpřed mladí závodníci, starší vyčkávají

Mladí a růžoví - taková by mohla být stručná charakteristika tří cyklistů závodících na Giro d'Italia. Mladí ještě nějaký ten pátek budou, ale o růžový dres lídra už pro letošek definitivně přišli. Všichni tři dost drsným způsobem. Ale ty chvíle, kdy ho měli na sobě si náležitě užili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BMC Racing Team rider Taylor Phinney (L) of the U.S. rides ahead of the pack during the 206km (128 miles) second stage of the Giro d'Italia in Herning, Denmark, May 6, 2012 | Zdroj: Reuters

Stoupání do cílového městečka Rocca di Cambio nebylo nic pro něj. Adriano Malori to moc dobře věděl a už pod kopcem ukázal růžový dres a zároveň mu symbolicky zamával.

„Myslím, že to byl moc hezký den od samotného začátku. Něco takového jsem zažil poprvé v kariéře. Bylo to krásné. Věděl jsem, že budou útočit vrchaři a o dres přijdu, ale bylo hezké si ho obléknout,“ užil si etapu v růžovém dres Adriano Malori, i když do cíle dojel s více než jedenáctiminutovou ztrátou na vítěze a smířil se se sešupem v celkovém pořadí.

Ještě více se o den dříve trápil Litevec Ramunas Navardauskas. Přesto se ráno - už v dresu litevského mistra, ve kterém jezdí téměř rok - před startem usmíval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Růžový dres oblékli na Giru už tři mladíci - Malori, Navardauskas a Phinney

„Určitě nejsem specialista vrchař, takže jsem věděl, že o dres přijdu. Snažil jsem se, ale dopadlo to, jak to dopadlo. Co už.“

Kdyby se chtěli mladíci, kteří si oblékli maglia rosa, trumfovat, kdo z nich o něj přišel krutějším způsobem, doslova pádné argumenty by měl Američan Tailor Phinney. Vyhrál úvodní časovku, ve třetí etapě ale před cílem spadl a skončil v péči lékařů. A při týmové časovce ve Veroně vyjel z trati. Jako by ho dres proklel.

„Neřekl bych, že to byla kletba. Párkrát jsem spadnul, pořád mě to trochu bolí, ale jsem OK. A to je nejdůležitější,“ řekl Tailor Phinney, ačkoliv pohled na jeho totálně sedřený levý loket neodpovídá tomu, čemu se říká ‚být v pořádku‘.

Bílý dres

Každopádně měli ti tři něco společného. Když vévodili celkovému pořadí, měli i nárok na bílý dres pro nejlepšího cyklistu do 25 let.

„Jo, myslím si, že je to dobré znamení toho, že je tu pár šikovných mladých kluků. Je to vzrušující a myslím si, že každý je rád za to, jak se mladým daří,“ myslí si Tailor Phinney. To Ramunas Navardauskas našel prozaičtější vysvětlení související se samotným vývojem závodu.

„Možná jsme čerstvější a bojovnější. A Malori ho získal v úniku. Starší kluci asi čekají až na závěr. Uvidíme.“

Jeden z těch starších ale nečekal. Kanaďan Ryder Hesjedal i díky pomoci týmového spolujezdce Navardauskase při stahování úniku vybojoval růžový dres zpátky pro stáj Garmin.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme