Na Masarykově univerzitě v Brně můžete studovat na profesionálního rozhodčího

Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně otevře pro zájemce o kariéru profesionálních rozhodčí zcela nový studijní směr. V rámci oboru Tělesná výchova a sport bude moct zhruba čtyřicet zájemců studovat bakalářský směr s názvem Rozhodčí kolektivních sportů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hokejový zápas | Foto: Miroslav Konvalina

Ojedinělý, výjimečný, novátorský. I taková adjektiva by snesl projekt, který Fakulta sportovních studií odstartovala k prvnímu lednu tohoto kalendářního roku.

Rozhodčí kolektivních sportů dosud v Česku neměli - na rozdíl například od trenérů - možnost získat ucelené vzdělání současně s požadovaným studiem obecných a odborných předmětů. Od září tady taková šance bude. Zatím jen omezená.

„Pilotní program je určen pro fotbalové a hokejové rozhodčí. V současné době je výzva pro projekty na inovaci oboru, kterou připravujeme. Ta musí být do konce tohoto půlroku, kdy podáme na ministerstvo projekt vzdělávání rozhodčích basketbalu a volejbalu,“ vysvětluje hlavní vedoucí celého projektu Ladislav Bedřich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Masarykově univerzitě v Brně můžete studovat bakalářský směr s názvem Rozhodčí kolektivních sportů

Do nově vzniklého studijního směru se počítá s dvaceti studenty pro oblast fotbalu a se stejným počtem studentů v oblasti hokeje, a to jak v prezenční, tak i kombinované formě studia. Hlavní přínos, který by absolvování tohoto studijního směru mělo mít, popisuje konzultant Unie českých fotbalových rozhodčích Evžen Amler.

„Rozhodčí získá kvalifikaci, která mu umožní získat civilní povolání až ukončí svůj rozhodcovský život. Dále mu to umožní zlepšení jeho vlastního výkonu. A v neposlední řadě osobnost toho člověka, kterou si naformuje v rámci vzdělávání, je pro společnost nepostradatelná.“

Vedle Unie českých fotbalových rozhodčích má zmíněný projekt ještě další dva partnery, jehož zástupci byli zvoleni do role manažerů. Za Českomoravský fotbalový svaz Václav Mitáš, za Český svaz ledního hokeje Rudolf Potch.

„My tento projekt vítáme, protože dlouhodobě vzděláváme rozhodčí, ale vzděláváme je po odborné stránce. Ale uvědomujeme si, že rozhodčí potřebují zdokonalení i v jiných oblastech, zejména v té osobní. Potřebuje psychologii, sebevědomí. Potřebuje komunikovat s aktéry utkání. A právě tyto vlastnosti by se měli pomocí studia zlepšit,“ pochvaluje si Rudolf Potch a jeho fotbalový kolega Václav Mitáš přizvukuje.

„ČMFS to samozřejmě vítá, protože nejde jen o odbornou přípravu rozhodčích, ale jde také o zvýšení prestiže a společenského postavení.“

Novátorská myšlenka rozhodně zaujala, a to i proto, že jí celosvětově konkuruje snad jen škola v Bostonu, která vzdělává basketbalové arbitry.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme