Na MČR v orientačním běhu bude i hlavní hvězda Dana Brožková

Věnujete-li se nějakému sportu, musíte při něm zpravidla kombinovat hned několik dovedností, abyste dosáhli úspěchu. Výjimkou není ani orientační běh, který kromě dobré fyzické kondice vyžaduje i perfektní čtení v mapě. Na mistrovství České republiky, které o víkendu hostí lesy v okolí Bečova nad Teplou, se sejdou ti, kteří obě tyto dovednosti zvládají kombinovat doslova excelentně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orientační běh - ilustrační foto | Foto: Petr Kadeřávek

V členitém terénu se běžci a běžkyně utkají v mistrovských závodech v kategoriích dorostu, juniorů, dospělých a veteránů, a to na klasické trati, která v orientačním běhu představuje královskou disciplínu.

„Do tohoto terénu se vracíme už podruhé, před mnoha lety jsme tam pořádali závody Českého poháru. Vrátili jsme se tam rádi, protože jsou tam krásné terény vhodné právě pro orientační běh - terén je pestrý od kopcovitých pasáží až po ty rovinaté. Navíc je tam velké množství detailů, které jsou pro tento typ závodu zajímavé a dělají jej orientačně náročným jak po fyzické, tak i mapové stránce," vysvětluje výběr lokality pro letošní domácí mistrovství ředitelka závodu Jana Zurynková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na MČR v orientačním běhu bude i hlavní hvězda Dana Brožková

Víkendové běžecké klání u Bečova nad Teplou patří k vrcholům letošní domácí sezony, a také proto očekávají organizátoři velmi kvalitní a hojnou účast ve všech kategoriích.

„Očekáváme, že se závodu zúčastní zhruba tisícovka běžců a běžkyň z celé republiky. A bude to opravdu špička ve všech směrech, ať už mezi dospělými, kde bude startovat třeba Dana Brožková, tak i v juniorských, dorosteneckých a veteránských kategoriích," doplňuje Jana Zurynková, která zároveň prozradila i jméno největší favoritky.

Podíváme-li se na soupisku úspěchů Dany Brožkové, není se čemu divit, že právě její jméno figuruje na seznamu kandidátů na titul na té nejvyšší příčce. Sama běžkyně ale stojí nohama pevně na zemi a pomyslnou předčasnou korunovaci odmítá.

„Na těchto podzimních závodech může překvapit hodně lidí a nemyslím si, že by muselo vždy platit, že favorité uspějí. Nemusí to tak vždycky být. Nicméně já se na ty závody těším hodně, protože výběr terénu se hodně povedl a mohla by to být hezká a zajímavá klasika," říká historicky nejlepší česká orientační běžkyně, která vlastní mimo jiné bronzovou, dvě zlaté a nejnověji stříbrnou medaili z mistrovství světa.

Pokud umíte číst v mapě a baví vás běhání, máte v Bečově nad Teplou možnost vyzkoušet si závod v orientačním běhu na vlastní kůži - připraveny jsou totiž i méně náročné tratě pro veřejnost. Hlavní závody začínají v sobotu ve dvanáct hodin, nedělní finále odstartuje o půl desáté dopoledne.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme