Na MS plavců v Kazani profesionálové odpočívali a bazén patřil novinářům

„Tak si to zkuste taky,“ říkají někdy nazlobení sportovci po nevydařeném výkonu reportérům s nepříjemnými otázkami. Novináři na plaveckém mistrovství světa je poslechli a do vzájemného měření sil se jich na šampionátu v Kazani pustilo hned 124.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jediným českým  zástupcem na plaveckém MS novinářů byl Michal Jurman z Radiožurnálu

Jediným českým zástupcem na plaveckém MS novinářů byl Michal Jurman z Radiožurnálu | Foto: Martin Sidorjak

„Hele, to bude velká dřina, já letos vůbec netrénoval,“ naříká japonský novinář Tasaka nad svojí formou.

Japonského střízlíka si pamatuji dobře z posledního světového šampionátu v dlouhém bazénu, kde bývalý špičkový plavec suverénně ovládl závod novinářů. Už při pohledu na něj se mi podlamují kolena, ale v Kazani to prý od něj nebude tak dobré.

Utěšuji se tím, že v závodě novinářů na mistrovství světa nejde jen o plavání. Musíte se v bazénu přiblížit co nejblíže času, který od sebe očekáváte a předem ho ohlásíte.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na MS plavců v Kazani profesionálové odpočívali a bazén patřil novinářům, reportér Radiožurnálu Michal Jurman obsadil 23. místo

Fór je v tom, že časomíru nikdo z plavců nevidí a tak nezbývá než si počítat v duchu přímo ve vodě. A tak směle k akreditaci na závod může přijít i jediný zástupce České republiky. Podobných troufalců bez naplavaných kilometrů je ale více.

„Jsem králík z Moskvy, ne, vlastně jsem přišel z Namibie…“ Giorgio Scala je italský fotograf ve službách Mezinárodní plavecké federace a podobný závod bere po svém. Na hlavě má plaveckou čapku s kamerou, králičí uši a za chvíli jsem za to rád.

Giorgio poplave totiž se mnou v šesté rozplavbě z celkových dvanácti a určitě na sebe strhne veškerou pozornost.

Počítat si sekundy během plavání je velký problém už po úvodní šipce, nakonec se mi to ale celkem daří a končím na 23. místě ze 124 plavců. Tasaka je až tři místa za mnou. O výsledky ale tady většině plavců opravdu nejde.

Giorgio Scala se svoji speciální plaveckou čapkou | Foto: Michal Jurman

„Michale, úžasný. Co jsem tady teď zažil, to jsem v životě neviděl. Dá se to krásně fotit, protože rychlost novinářů není velká,“ pochvaluje si vzhledem ke své profesi fotograf Martin Sidorják, jehož budou novináři obšťastňovat zcela jistě i v budoucnosti.

„Pro mě je to zábava, často pracujeme pod stresem a sami, tohle je dobrá příležitost být chvíli spolu,“ mluví z duše většině novinářů italský svéráz Giorgio Scala a hned slibuje svoji účast i na dalším závodě novinářů. Do Ria mezi profesionály, kde jde jen a pouze o čas, to totiž podle něj nejspíš ještě nebude.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme