Na ostře sledovaném Boat Race bude poprvé veslovat Čech, Milan Bruncvík

Celých 76 vítězství univerzity v Oxfordu, 81 triumfů jejich rivalů z Cambridge. Taková je dosavadní bilance ostře sledovaného veslařského klání na Temži mezi londýnskou čtvrtí Putney a Mortlake. Dnešní 159. vydání univerzitního závodu je mimořádné i tím, že do jedné z lodí usedne poprvé v historii Čech, olympionik Milan Bruncvík. Vděčí za to nejen sportovní výkonnosti, ale taky studijním schopnostem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boat Race se tradičně těší obrovské pozornosti

Boat Race se tradičně těší obrovské pozornosti | Foto: Oficiální facebooková stránka Boat Race

„Tréninky jsou udělané tak, abychom trénovali před školou a po škole, bohužel ne vždycky to vychází, takže jsme to různě přizpůsobovali. Žádné úlevy nás nečekají, že bychom si mohli nějak přizpůsobovat zkoušky nebo měli prodlouženou lhůtu na odevzdání projektu, to ne,“ vysvětluje Milan Bruncvík.

Na náplavce v loděnicích na břehu Temže nebyla týden před startem závodu ještě cítit pravá ‚závodní horečka‘. Tréninky ale byly opravdu vydatné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do závodní osmiveslice Cambridge usedne v tradičním klání s posádkou Oxfordu poprvé Čech, olympionik Milan Bruncvík

„Je to nejslavnější veslařský závod na světě, který sleduje nejvíc diváků. Hodně mezinárodně ostřílených veslařů se zajímá o možnost startu, aby tím vlastně zakončili svou kariéru. Naopak mnoho mladých kluků se díky Boat Race dostane na mezinárodní úroveň,“ uvádí trenér Light Blues, tedy světle modré posádky Cambridge, Steve Trapmore.

„Náš letošní kapitán George Nash třeba začínal na rezervní lodi Cambridge, pak se posunul do první posádky a loni na dvojce získal bronz na olympiádě,“ říká Trapmore, ostatně sám má doma medaili z olympijských her, a to dokonce zlatou.

„Měl jsem trochu výhodu, že jsem byl ve styku s veslařským týmem, a dostalo se mi rad, abych v určitých částech přihlášky veslování nezmiňovat, že by to tam bylo spíš jako přitěžující okolnost,“ usmívá se Bruncvík.

O sporné okamžiky během závodu není nouze, a proto má Boat Race i svého rozhodčího. Letos je to legendární veslař a držitel čtyř zlatých olympijských medailí, sir Matthew Pinsent, někdejší velká opora Oxfordu. Ostatně, olympijské medailisty najdeme i mezi členy letošních posádek Oxfordu a Cambridge.

Milan Bruncvík vesluje na pozici číslo 2 | Foto: Jiří Hošek

„Posádka Cambridge přijela na Pražské primátorky a nepostoupili ani do finále, to je potom vidět úroveň toho veslování. Neříkám, že jsou špatní, ale kdyby jeli na mistrovství světa, nebudou určitě ani ve finále,“ zpochybňuje ale trochu kvalitu britského univerzitního veslování česká skifařská legenda Ondřej Synek.

Vzpoury v týmech proti trenérským praktikám, šest potopených lodí, mrtvý závod, plavec v řece. Závod osmiveslic na často neklidné hladině Temže, kde posádky musejí proplout pod středovými oblouky dvou mostů, už viděl ledacos. Snad se novinové titulky k letošnímu závodu nebudou točit kolem další kontroverze.

Jiří Hošek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme