Na případné zdravotní problémy sportovců má vliv i špatná postura

Pět měsíců trvalo, než se fotbalista Tomáš Rosický vyléčil z na první poslech banálního zranění - nakopnuté Achillovy šlachy. Přitom už od září tvrdil trenér Arsenalu Arsene Wenger, že český záložník bude za pár dní schopný hrát. Jenže Rosický evidentně patří k těm sportovcům, kteří každé zranění léčí aspoň dvakrát tak dlouho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr na tenisové exhibici | Foto: David Kubíček

Kdekdo říká, že fotbalisté jsou bolestínci a že jen se jich někdo dotkne, už brečí. Ale problémy s dlouhodobým zraněním mají sportovci ze všech možných odvětví, i když může jít o úplnou maličkost. U technických disciplín to často vychází už ze samotných začátků sportovce.

„Způsob tréninku a postury, tedy držení těla při trénování, je to nejzásadnější. Jakmile se to sportovec naučí chybně, strašně špatně se to odnaučuje,“ tvrdí fyzioterapeut Pavel Kolář, který se stará o české reprezentanty, že malý problém na při sportovních začátcích zapříčiní problémy na vrcholu kariéry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravotních problémeh sportovců toho ví nejvíc docent Pavel Kolář, který se stará o české reprezentanty

„Neprojeví se to ve čtrnácti nebo patnácti letech, ale až když je sportovec na vrcholu. Dochází tam k řadě chronických přetěžování, která jsou důvodem toho, že si najednou začne stěžovat.“

A nebo ještě jednodušší varianta - daný člověk se na sport zkrátka nehodí.

„Někdy předpoklady pro daný sport sportovec nemá a chybí mu zdravotní odolnost, kterou pro sport také potřebuje.“

Rosický má pro Arsenal i přes dlouhou absenci svou hodnotu

Číst článek

Je otázkou, jestli Rosický při bližší prohlídce nepatří právě do této skupiny, tedy množiny sportovců, kteří sice mají obrovský talent předvádět velké výkony, ale na druhé straně také náchylným ke zraněním, často až chronickým. A pak má Pavel Kolář dilema, jestli je nechat dál sportovat.

„Nikdy jsem nikomu neřekl, aby skončil, ale mluvil jsem o tom, že musí počítat s tou daní, která se na zdraví někdy opravdu podepíše. Ale je to velmi individuální. Podívejte třeba Jaromír Jágr nebo Jan Železný jsou schopni sportovat do vyššího věku a domnívám se, že nebudou mít nijak závažné obtíže, právě díky tomu, že dělali sport.“

Návraty po zranění jsou pro sportovce těžké a pro některé ještě těžší

Číst článek

Své o tom ví třeba někdejší fotbalista Tomáš Skuhravý. Kvůli problémům s pravým kolenem musel ve třiceti letech ukončit kariéru a teď má pravou nohu o něco kratší.

Martin Charvát, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme