Na 'starém kontinentu' se plánují do budoucna Evropské hry

Letní olympiáda, zimní olympiáda, olympiáda mládeže, olympijský festival mládeže... Jako by podobných sportovních akcí už teď nebylo dost. Asi není, alespoň podle mínění evropských olympijských výborů. Ty totiž po vzoru Panamerických nebo Asijských her připravují Hry evropské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylon pro zimní olympijské hry v Turíně z dílny Pininfarina | Foto: Archiv ČRo

„Proběhly debaty evropských olympijských výborů s evropskými sportovními federacemi. Proběhly i debaty na úrovni Evropské unie, která by to mohla podpořit. Zájem je i mezi sponzory a partnery. Ovšem udělat něco ukvapeně by také mohlo být pro tuto myšlenku hrobem,“ uvědomuje si předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

V tuto chvíli je tak projekt ve fázi prováděcí studie, která zohledňuje jak ekonomické, tak i sportovně-technické aspekty. Podle prvních předpokladů se počítá s 16 sporty z kategorie olympijských a dvěma až třemi neolympijskými. Fotbal a tenis mezi nimi ale s největší pravděpodobností nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na 'starém kontinentu' se plánují do budoucna Evropské hry

„Vliv na to bude mít také pořadatel, který si bude moct vybrat z nějaké nabídky, co mu vyhovuje a co bude znamenat minimální náklady.“ Když už se Milan Jirásek dotkl tématu pořadatelství. Už teď je prý 22 měst připravených Evropské hry organizovat, jak se říká, z fleku.

Že by ale obživl projekt Prahy olympijské a změnil se třeba v Prahu evropskou, s tím se zatím nepočítá. „Myslím, že v dohledné době ne, protože tady některé věci chybí. Je to třeba velodrom nebo nakonec i ceremoniální stadion, aby byl na úrovni jako v těch ostatních 22 městech. V současné době je to i aréna na plavání, aby byla na úrovni tohoto tisíciletí. Je to otázka až další budoucnosti.“

Samotné Evropské hry ale prý hudbou daleké budoucnosti nejsou. I když se podle slov Milana Jiráska většina zainteresovaných určení data konání prvních Her bojí jak čert kříže, šéf Českého olympijského výboru si alespoň na přibližný výhled troufl.

„Bude to v řádu několika let, i když samozřejmě na přípravu je potřeba také určitá doba. Ale díky tomu, že se počítá s tím, že se půjde do hotového, do hotové infrastruktury, tak zase až tak dlouho na to potřeba není,“ uvedl Milan Jirásek.

Jan Suchan, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme