Na univerziádu do Kazaně se chystají i čeští olympionici

Na 27. Letní univerziádu do Kazaně vyrazí nejpočetnější výprava v české historii, která se nejen počtem téměř blíží těm olympijským. Vzhledem k tomu, že příští rok pořádá ruské Soči zimní olympiádu, organizátoři akademické obdoby olympiády se snaží svým kolegům minimálně vyrovnat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Judista Lukáš Krpálek se stal poprvé v kariéře mistrem Evropy | Zdroj: ČTK

„Univerziáda skutečně láme všechny rekordy, Rusové to pojali i jako takovou logistickou zkoušku. Chtějí prověřit organizaci i směrem do Soči. Řada dobrovolníků, které dlouhodobě školí, bude působit i potom na zimních hrách,“ potvrzuje předseda České asociace univerzitního sportu a šéf celé delegace František Dvořák. Ten bude mít od 6. do 17. července na starosti největší výpravu v celé historii univerzitního sportu. Jmenný seznam sportovců čítá 146 položek.

„75 mužů, 71 žen a šedesátičlenný doprovod. Světové univerziády jsou součástí státní sportovní reprezentace, ve výpravě je i řada olympioniků.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi se chystají na univerziádu

Takhle početná skupina pro skromný český univerzitní sport je logisticky dost náročná záležitost, navíc když ji koordinuje daleko menší počet lidí, než je tomu třeba před olympiádou. Práci jim neulehčila ani změna ruské vízové politiky pro sport, kterou Češi využili vůbec jako první a bude platit i během zimních olympijských her v Soči. Pro bezproblémovou dopravu do dějiště jsou akademické reprezentaci k dispozici armádní speciály.

Generální sekretář Václav Šamberger se na přípravách podílí a do poslední chvíle vyjednával se sportovními svazy o konečné podobě univerzitní reprezentace. „Absolutní špičky v některých sportech se nám nepodařilo na tuto soutěž dostat, ale i tak si myslím, že ta výprava má svoji úroveň.“

ČR budou reprezentovat například Krpálek, Klučinová nebo Chocová

Mezi česká želízka budou patřit deblkanoisté Radoň s Dvořákem, veslařky Jitka a Lenka Antošovy, judista Lukáš Krpálek, boxer Zdeněk Chládek nebo atleti Petr Frydrych, Eliška Klučinová a Kateřina Cachová, která bude v sedmiboji obhajovat bronz. Velké ambice budou mít plavci v čele s Petrou Chocovou.

Mezi tradičně nejúspěšnější disciplíny z českého pohledu patří na univerziádách v posledních letech střelba. V Šen čenu se právě střelci postarali o dvě zlaté medaile. Letos se budou muset obejít bez nejúspěšnější účastnice předloňské univerziády a mezitím bronzové medailistky z OH v Londýně Adély Sýkorové, která si dává od školy rok pauzu.

„Mrzí nás, že nepojede, ale ten tým puškařek je také silný,“ říká šéfka střelecké sekce Ivana Etylová.

Jakub Kanta, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme