Na velikosti záleží, shodují se na ME čeští plavci

Je lepší dlouhý nebo krátký? Otázka, kterou si v mnoha oborech lidského zájmu položil určitě alespoň jednou za život každý z nás. Mezi českými plavci se snad kromě Barbory Závadové většina kloní ke ‚krátké variantě‘ odpovědi. Řeč je ale v jejich podání jednoduše o délce bazénu, ve které se jim podávají lepší výkony. Jeden takový ‚prcek‘ bude přitom v rámci evropského šampionátu v centru plaveckého dění celý tento týden.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padesátimetrový bazén ve Štětíně přepůlený modrou tribunou stojící ve vodě

Padesátimetrový bazén ve Štětíně přepůlený modrou tribunou stojící ve vodě | Foto: Michal Jurman

Že na velikosti nezáleží? Chyba, hlásí z polského Štětína česká plavecká reprezentace a zároveň tím mezi řádky zvedá varovně prst s radou: ‚Na naše výkony v Polsku bude radost pohledět!‘

V severopolském přístavu Štětíně totiž bude ve čtvrtek zahájen evropský šampionát v krátkém bazénu, tedy bazénu, který svoji délkou už nějaký ten čas českému plavání vyhovuje více než jeho padesátimetrový bratříček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na velikosti záleží, shodují se na ME čeští plavci

„Já jsem krásný příklad toho, že umím lépe zaplavat na krátkém než na dlouhém bazénu. Ale najdou se i tací, třeba moje kamarádka, kteří umí lépe na dlouhém bazénu, ale na krátkém jí to nejde,“ přidává motýlkář Jan Šefl výjimečný příklad českého plavce, který preferuje delší variantu bazénových závodů.

Přitom obecně platí, že dlouhodobý trénink v padesátimetrové dráze by se měl v té poloviční jaksi automaticky také projevit.

„Také mám raději krátký bazén, protože mi jde vlnění pod vodou, je to pro mě výhoda. Celý život ale trénuju na dlouhém, je mi to celkem jedno. Ovšem co se týče atmosféry, ta je určitě lepší na krátkých bazénech, proto je mám radši,“ říká jediná česká medailistka z loňského evropského šampionátu v nizozemském Eindhovenu Simona Baumrtová, která na bronz z tzv. kraťasu natrénovala také ve velkém bazénu.

Důležitá obrátka

I ona je ale příkladem za všechny, který ukazuje na fakt, že v krátkém bazénu jsou mnohem větší požadavky na techniku plavání. Ať už jde o splývání či samotné obrátky.

„Obrátka je jedna z nejlepších věcí, které umím předvést. Hrozně moc na ní umím získat. Je to dáno tím, že jsem ji opravdu odmalička trénoval, prostě to cítím. Přechod na padesátimetrový bazén je pro mě těžký, proto mám tak rozdílné výsledky na krátkém a dlouhém bazénu,“ říká služebně nejzkušenější z české výpravy ve Štětíně Květoslav Svoboda.

I podle něj je záliba českých plavců v krátkém bazénu spíše důsledkem nedostatku velkých, a tedy i finančně náročných bazénů v Česku.

Paradoxně mohou právě nyní tento handicap Češi v Polsku využít ve svůj prospěch. Ve štětínském padesátimetrovém bazénu pro potřeby šampionátu přepůleném jednoduše vejpůl. Jak dokládají polští organizátoři, ono přeci jenom vždycky na velikosti nezáleží.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme