Na začínajícím mistrovství světa v Barceloně se představí dva a půl tisíce plavců

Právě v těchto chvílích začíná slavnostním zahájením v Barceloně letošní mistrovství světa v plavání, jedna z největších sportovních akcí tohoto roku vůbec. Televizní signál se z Katalánska letos dostane do 209 zemí světa a v nadcházejících celkem sedmašedesáti finálových závodech by se rádi představili i někteří čeští plavci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Chocová po svém novém českém rekordu na prsařské padesátimetrové trati | Foto: Michal Jurman

"Tenkrát jsem tam neuspěl, takže se mi nevrylo moc do paměti. Plaval jsem pět, deset a dvacet pět kilometrů a nejlepší bylo tuším sedmnácté místo," vzpomíná bývalý dálkový plavec Rostislav Vítek na šampionát v Barceloně před deseti lety.

Po dekádě zavítá do centra Katalánska znovu, tentokrát už ale jako trenér dálkových plavců, kteří celý program z českého pohledu zahájí už zítra závodem na nejkratší pětikilometrové trati. Největší ambice ale budou mít české barvy díky dvojici Rybářová-Smolka až v 25kilometrovém maratonu, který se ve špinavém barcelonském přístavu poplave 27. července.

Přehrát

00:00 / 00:00

sz- plavani, zacina ms

"Chtěla bych se dostat alespoň do osmičky," popisuje své neskromné cíle brněnská Silvie Rybářová, která má za sebou čerstvě účast na Světové univerziádě v Kazani. Stejně jako celá řada bazénových plavkyň včetně prsařky Petry Chocové, která si z jediného startu v Rusku přivezla dokonce stříbrnou medaili, a formu bude tak chtít potvrdit i v Barceloně.

"Jsem už mezi nejlepšími, takže teď si finále v hlavě dovolím. Měla by to být jistota," říká vzhledem ke svému startu na 50metrové prsařské trati Chocová, která formu potvrdila na univerziádě i novým českým rekordem 30,67 sekundy.

Baumrtová se soustředila speciálně na Barcelonu

Finálové ambice bude mít v jednom ze svých tří startů jistě také znakařka Simona Baumrtová. Ta univerziádu vynechala a veškerou přípravu směřovala výhradně ke světovému šampionátu.

"Takhle se soustředím pouze na mistrovství světa a pokusím se zaplavat co nejlepší časy. Myslím si, že finále bude úspěch pro všechny české plavce," shrnuje ambice národního týmu Baumrtová.

Vrcholná sportovní akce, která potrvá až do 4. srpna, nabídne fanouškům plavání i jednu velkou premiéru. Vůbec poprvé se na mistrovství světa představí disciplína high diving, tedy skoky v tomto případě z 27metrové umělé věže postavené přímo v přístavu. Mezi čtrnácti pozvanými muži přitom nechybí ani jméno Michala Navrátila.

Michal Jurman, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme