Na zahájení paralympiády pronesl ruskou vlajku. Nyní dostane běloruský funkcionář byt v Moskvě

Běloruský sportovní funkcionář, který na slavnostním zahájení paralympijských her v Riu de Janeiru nesl ruskou vlajku, přestože ruská výprava byla z her vyloučena, dostane v Moskvě byt. Oznámila to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení paralympijských her v Riu | Foto: Reuters

Nejmenovaného mecenáše podle mluvčí Bělorusovo gesto tak nadchlo, že se mu rozhodl darovat byt – a požádal Zacharovovou o pomoc při vyřízení celé záležitosti.

„Přiznávám, že se mi nestává každý den, aby mě prosili o pomoc při darování bytu. Víc neřeknu. Jenom tolik, že byt je skutečný, ve skutečně postaveném domu. To jsem si samozřejmě osobně prověřila,“ uvedla mluvčí a dodala, že Andrej Fomočkin je už v Moskvě, aby byt převzal. Až se tak stane, odhalí i tajemného sponzora.

Rusko vyloučením ze zářijové paralympiády doplatilo na dopingový systém řízený státem. Start v Riu si Rusové snažili vybojovat u sportovní arbitráže i u švýcarského federálního soudu, obě instance ale jejich odvolání zamítly. Fomočkin na své gesto doplatil odebráním akreditace, jiné sankce však proti běloruské výpravě nenásledovaly.

Do té doby prakticky neznámý Bělorus se v Rusku stal hrdinou, oslavovaným v médiích a vychvalovaným politiky, hodnostáři i samými sportovci. Uznání sklidil i ve vlasti. „Bylo o tom (pronesení ruské vlajky) rozhodnuto na nejvyšší úrovni. Je to naše státní stanovisko,“ prohlásil prezident Alexandr Lukašenko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme