Nadšenci šplhu na laně se snaží v Česku obnovit jeho popularitu

Existují v historii sportu lidé, na které se nezapomíná. Patří mezi ně bezesporu i Bedřich Šupčík, který získal první českou zlatou olympijskou medaili. Stalo se tak roku 1924 v Paříži v olympijském šplhu. V dnešní době ovšem stojí tato disciplína v pozadí masových sportů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokolský prapor

Sokolský prapor | Foto: Jana Káninská

Své příznivce ale přesto má - vždyť v každé sezoně se po celé naší zemi koná zhruba osm Velkých cen a nechybí ani mistrovství České republiky.

Na prvních novodobých olympijských hrách v Athénách roku 1896 zařadili pořadatelé do sportovní gymnastiky šplh v jeho mimořádně náročném provedení. Lano bylo zavěšeno na venkovním prostranství ve výšce14 metrůa závodníci museli šplhat v tzv. přednosu. Kromě dosaženého času se tak hodnotilo i samotné provedení.

Výška, kterou museli závodníci zdolávat, se postupně měnila. V už zmíněném roce 1924 to bylo na olympiádě v Paříži osm metrů, a zlatou medaili vybojoval československý reprezentant Bedřich Šupčík, který dosáhl času 7,2 vteřiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šplh na laně má v Česku slavnou minulost, nadšenci se snaží jeho popularitu znovu zvýšit

„Největší boom tohoto sportu byl ve třicátých letech, zhruba od roku 1924 do roku 1932. Šplh se pořádal v rámci gymnastických závodů jak v Americe, tak i v celé Evropě," vzpomíná na zlatá léta olympijského šplhu Oto Suchánek, ředitel Velké ceny Jižní Moravy, která se právě k odkazu Bedřicha Šupčíka vrací.

Naposledy se olympijský šplh objevil na olympiádě v Los Angeles v roce 1932. Pak začala jeho popularita upadat. I u nás. Až v roce 1992…

„To bylo ke 130. výročí založení sokolovny v Příbrami, kluci se do toho nějak zapálili a rozjeli to postupně hlavně mezi gymnasty po celé republice," popisuje návrat olympijského šplhu do povědomí české veřejnosti Oto Suchánek.

Velká cena Jižní Moravy, klání borců zainteresovaných v olympijském šplhu, se letos konalo už potřetí. Muži a senioři šplhají na osmimetrovém laně, starší žáci, junioři a ženy musí překonat vzdálenost4,5 metru.

Šplhající gymnasté

Většinu závodníků tvoří sportovní gymnasté, kteří mají ke šplhu díky vypracovaným pažím vynikající dispozice.

„Šplhu se věnuji už sedm let, a to v rámci sokolské všestrannosti v Sokole Brno I. Je to moje doplňková činnost ke gymnastickým závodům," potvrzuje Jiří Krejčí, který ve sportovní gymnastice i šplhu vyniká.

Velká cena Jižní Moravy se tradičně koná v poněkud zvláštním prostředí - v prostorách nákupního centra. To má ale podle Oty Suchánka jeden prostý důvod.

„My to chceme propagovat, aby to viděla i široká veřejnost. Když se to pořádá v tělocvičnách nebo sokolovnách, lidé tam moc nepřijdou. Tohle je perfektní místo, kde to můžeme skoro zadarmo propagovat," vysvětlil.

Možná vás překvapí, že držitelem světového rekordu ve šplhu na osmimetrovém laně, který má hodnotu 5,28 vteřin, je Čech. Zapamatujte si jméno Aleš Novák. Pokud popularita olympijského šplhu znovu vzroste, můžete takovou vědomostí v budoucnu ohromit.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme