Náročné stoupání na Mont Ventoux si vyzkoušel i Dominik Hašek

Cyklisty na Tour de France dnes čeká jedna z nejtěžších zkoušek celého 100.tého ročníku v Provensálských Alpách. 242 a půl kilometru dlouhá horská etapa má totiž cíl na hoře Mont Ventoux v nadmořské výšce 1909 metrů. Profil trati dnešní 15. etapy si na vlastní kůži vyzkoušel i náruživý cyklista Dominik Hašek nebo náš zpravodaj ve Francii Jan Šmíd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samotný vrchol Mont Ventoux | Foto: Jan Šmíd

Při výšlapu na Mont Ventoux musí cyklisté zvládnout převýšení skoro 1 700 metrů a to na necelých 21 závěrečných kilometrech. Profesionálové toto místo považují za takřka posvatné. A tak není divu, že stále více láká pozornost nejednoho milovníka galusek. Pozadu nechtěl zůstat ani legendární hokejový gólman Dominik Hašek.

„Hora se dá jet ze tří stran a to se nám s kamarádem podařilo. Atihli jsme to za den a opravdu to nění vůbec lehké. Poprvé, když jsem ji jel v červnu, tak jsem na ni měsíc trénoval denně od 60 do 100 kilometrů. Opravdu to stojí za to."

Přehrát

00:00 / 00:00

kantac.mp3

Cestu strmou silnicí na vrchol si vyzkoušel den před pelotonem i zpravodaj Jan Šmíd ve vypůjčeném cyklo dresu i kole.

„Mám toho opravdu plné zuby. Na konci už mě chytaly křeče myslel jsem si, že už se tam nedostanu Je to opravdu strašné. Obtížnost mě překvapila a smekám jednak před cyklisty, ale také před spoustou lidí, kteří tady jsou přede mnou. Myslím ale, že to stojí za to," hořekoval na kameni sedící Jan Šmíd v cíli.

Stoupání na Větrnou horu, jak zní v překladu francouzský název, je dost možná nejtěžší úsek celé Tour de France, kde závodníci prý nekoukají víc jak 10 metrů před sebe. To ovšem nebyl případ olympijského vítěze hokejového turnaje v Naganu.

„Je to strmé stoupání a těch posledních 5 až 6 kilometrů je taková trochu měsíční krajina, kde se opírá slunce, není tam žádný strom a často tam fouká vítr," předpovídá Dominik Hašek, co by peloton i s Romanem Kreuzigerem mohlo čekat n a vrcholku Mont Ventoux.

Jakub Kanta, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme