Název Czechia se na hokejových dresech zatím neobjeví. Nelíbí se ani lyžaři Bauerovi

Místo České republiky jen Česko a v zahraničí nikoli Czech Republic, ale Czechia. I tak by to mohlo vypadat v příštích letech nejen na mezinárodních politických jednáních, ale třeba i na sportovních akcích. I mezi reprezentanty jsou zastánci i odpůrce zkrácení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dresy pro MS má hokejová reprezentace už vyrobené, název Czechia se na nich neobjeví | Zdroj: ČTK

„V Naganu jsme měli gramatický nesmysl ‚Czech‘, všechno se sešlo a byl obrovský úspěch. Na názvu tak nezáleží. Spíš na tom, jaká parta se sejde pod ním,“ říká o hokejovém úspěchu v Naganu Slavomír Lener, který byl tehdy na střídačce.

Naganské dresy s velkým nápisem Czech vzadu dole pod číslem si asi pamatuje každý. Plánovaný výraz Czechia by se mohl dostat víc do povědomí, ale za měsíc na mistrovství světa to nebude. „Byť se vyrábí nová sada na každé MS, zadání je už před Vánoci. Tohle MS to nemůže ovlivnit,“ vysvětluje Lener.

Česko chce být v angličtině Czechia, oznámí to v OSN

Číst článek

„Pokud by došlo ke zrovnoprávnění názvů Czech Republic a Czechia, pro nás to znamená, že kdyby se návrhář dresů rozhodl, můžeme to použít jako oficiální název státu. Nápis ‚Czech Ice Hockey Team‘ není oficiální název, je to jen registrovaná značka reprezentace,“ doplňuje tiskový mluvčí reprezentace Zdeněk Zikmund.

Pojem Czechia má dát hlavně do zahraničí signál jakési jednoduchosti, s tímto nápisem na dresech už na mezinárodní scéně vystupovali třeba zástupci menších sportů jako je hokejbal. Každopádně je to nezvyk a něco nového.

Anketa Sportovec roku 2010 - Lukáš Bauer, běh na lyžích | Foto: Vojtěch Bureš

Ale jsou tací, kterým se tohle zjednodušení moc nelíbí. „Můj názor je, že Czech Republic je honosnější a víc to vystihuje vážnost, kterou v mnoha oblastech lidského počínání Češi mají,“ přemýšlí Lukáš Bauer.

„Přijde mi to divné, ale je to o většinovém názoru. Máme třeba přímou volbu prezidenta a pak se to rozdělí na naprosté zastánce i naprosté odpůrce aktuálního prezidenta i dalších,“ našel příklad běžec na lyžích.

Bauer tak nesouhlasí s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem z ČSSD, který by rád výraz Czechia dostal do databáze OSN. Členové vlády a další vysocí ústavní činitelé o tom budou jednat zítra.

František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme