NBA poprvé zavítala do Afriky. Dobročinnou akci zakončilo exhibiční utkání

Jihoafrický Johannesburg už bude navždy zapsán v historii basketbalové NBA jako místo, kde se na africkém kontinentu premiérově představili hráči z nejlepší soutěže světa. Nešlo ale pouze o sport. Akce měla daleko větší společenský přesah.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr složený ze světových hráčů vedl jako kapitán Chris Paul

Výběr složený ze světových hráčů vedl jako kapitán Chris Paul | Zdroj: Reuters

Na africkou misi se z NBA vydaly dva týmy. Jeden tvořili hráči světa, ten druhý basketbalisté s africkými kořeny spolu s místními rodáky. Kapitánem toho druhého byl britský reprezentant Luol Deng.

„Narodil jsem se v dnešním Jižním Sudánu, ve městě Wau. Nikdy jsem ani nesnil, že si jednou zahraju zápas NBA v Africe. Jsem neskutečně pyšný, že mohu toho být součástí a výrazně pomoci africkému basketbalu,“ rozplýval se Deng, který se stal spolu s Chrisem Paulem nejužitečnějším hráčem exhibičního utkání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program hvězdných basketbalistů během dobročinné akce v Africe připomněl Jakub Kanta

Během něj ale sklidil největší ovace úplně někdo jiný.

Dvě hvězdy nedávné minulosti a zatím dva nejlepší afričtí hráči všech dob - 49letý Dikembe Mutombo a 52letý Hakeem Olajuwon, kteří na pár minut navlékli své staré dresy a ukázali, že ze svých dovedností - hlavně obranných pod vlastním košem - nic neztratili.

Samotné utkání zakončovalo jinak bohatý vícedenní program a vše bylo součástí projektu Basketbal bez hranic.

Výtěžek z akce putoval na konto několika neziskových organizací, hvězdní basketbalisté se ale také účastnili kempů s dětmi a spousty dalších aktivit.

„Navštívili jsme muzeum apartheidu, dům Nelsona Mandely a mnoho dalších historických míst. Tohle je pro mě daleko víc než basketbal. To je skutečný, opravdový život. Když se vrátím k basketbalu, tak nejlepší věcí na tom je pozorovat děti, jak se chtějí učit, jak jsou horlivé a nadšené,“ prozradil Gregg Popovich, trenér pětinásobných šampionů ze San Antonia, který se postavil na lavičku výběru Afriky.

A že si to užili i samotní účastníci z řad dětí, ubezpečil Masai Ujiri, jeden z organizátorů a první africký generální manažer profesionálního týmu v Severní Americe.

„Všechny akce byly zaměřeny na podporu téhle krásné hry, aby zde dostala větší prostor, aby měli mladí více možností a mohli dál nejen basketbalově růst. Všichni tu teď zažíváme skvělé časy a musíme v sobě najít sílu v tom pokračovat,“ uzavřel rodák z Nigérie pracující pro Toronto Raptors.

Jakub Kanta, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme