Nehoda sportovního týmu je dopadem na celý národ, míní psycholog Vymětal

Před 65 lety zahynulo při leteckém neštěstí šest československých hokejistů, kteří cestovali k utkání proti anglickému výběru. Jejich smrt nebyla vzhledem k okolnostem souvisejícím s minulým režimem tak velkou národní tragédií, jako v případě jiných katastrof, po kterých země zesnulých zalil smutek a žal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt k uctění památky hokejistů Jaroslavle, kteří zahynuli při leteckém neštěstí, se uskutečnil na Staroměstském náměstí v Praze.

Pietní akt k uctění památky hokejistů Jaroslavle, kteří zahynuli při leteckém neštěstí, se uskutečnil na Staroměstském náměstí v Praze. | Zdroj: ČTK

Co udělá nehoda, při které zahyne někdo z blízkých, si ti, kterých se to nedotklo, asi neumějí představit. U hromadných katastrof se často smutek násobí.

„U hromadných nehod dochází k dopadu na široké okolí. Pakliže je ve hře sportovní tým, tak je to dopad na celý národ,“ vysvětluje forenzní psycholog Štěpán Vymětal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tragických nehodách sportovců hovořil psycholog Štěpán Vymětal

Nehody, které se stanou sportovcům nebo jiným známým osobnostem, jsou ještě dlouho propírané médii. A stejně jako hokejové úspěchy, i tragédie spojují ostatní lidi, kteří zapalují svíčky u pomníčků a vyjadřují soustrast pozůstalým. To může silně působit na jejich blízké.

„Záleží na načasování, kdy k tomu dojde. Domnívám se, že mnohdy vyjádření účasti, uznání a solidarity může posílit pozůstalé a blízké osoby ve zvládání neštěstí. Můžou být ale lidé, kteří potřebují truchlit o samotě v soukromí. Tam bych doporučoval respektovat jejich potřeby.“

Letecká tragédie se šesti hokejisty v roce 1948 vyvolala několik nepravdivých fám

Číst článek

Štěpán Vymětal se přímo podílí na pomoci jak pozůstalým, tak třeba těm, kteří nehody přežijí. A co v takových případech nejvíce pomáhá?

„Záleží na době, jestli je to v urgentní fázi, nebo jestli je to v pozdější vyrovnávací fázi po neštěstí. Určitě pomáhá zajišťování základních potřeb, uznání i vyjádření účasti. Pomáhá také, když nalezneme smysl do budoucna, rituály a podobné věci,“ pokračuje psycholog ministerstva vnitra.

Nejznámějším sportovním neštěstím je nehoda fotbalistů Manchesteru United

Číst článek

Před 65 lety zahynulo při leteckém neštěstí šest československých hokejistů. Jejich rodinám nejdříve dal komunistický režim naději, že žijí, protože údajně emigrovali. Poté je kvůli tomu perzekvoval.

„V případě takové tragédie se nedá udělat nic horšího. Je to velký dopad na rodiny pozůstalých. To je špatná situace.“

Přihodí-li se nehoda nějakému reprezentačnímu týmu, je to mnohdy bráno jako národní tragédie. Když se něco podobného stane klubu, může to znamenat i jeho zánik. V takovém případě je důležitá reakce realizačního týmu nebo klubového vedení.

„Důležitá je aktivita. Klub v tom musí najít nějaký odkaz do budoucna. Zde odkazuji na skupinovou a komunitní odolnost. Nešťastná událost může klub do budoucna paradoxně posílit. Neznamená to tedy nutně zánik, může dojít i k posílení odolnosti,“ dodává Štěpán Vymětal.

Tomáš Kohout, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme