Nejlepší handicapovanou sportovkyní je plavkyně Běla Hlaváčková

Když v roce 2004 přivezla z Atén zlatou paralympijskou medaili, nedostala se plavkyně Běla Hlaváčková ani mezi desítku nejlepších zdravotně postižených sportovců naší republiky. Po medailové žni na hrách v Pekingu už ale anketu Českého parlympijského výboru vyhrála a včera si vychutnala druhé prvenství, přestože v to vůbec nedoufala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paralympiáda Beijing 2008 - logo | Foto: beijing2008.cn

Právě uplynulou sezónu totiž třiačtyřicetiletá Běla Hlaváčková - Třebínová nepovažuje za tu úplně nejlepší.

„ Protože jsem na mistrovství světa nezískala žádný zlato. Ale díky té kumulaci získaných medailí a bodů za to, že jsem obhájila ta místa, která jsem měla před tím, se toto povedlo.“

Možná i proto, že na světovém šampionátu v Eidhovenu ke svým pěti paralympijským medailím přidala dvě stříbra na kraulové a znakové padesátce, bronz pak vybojovala na prsařské stovce.

Samotné mistrovství světa, které bylo zároveň nominačním podnikem pro paralympijské hry v Londýně, potvrdilo trend sportování zdravotně handicapovaných.I mezi plavci už jsou ryzí profesionálové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Kézrová o úspěších Běly Hlaváčkové.mp3

„V tom startovním poli, ve kterém startuji já, tak prvních pět si plaváním vydělává.“ Narozdíl od Běly, která pracuje a to dokonce díky Radiožurnálu. Během paralympiády v Pekingu si v našem vysílání postěžovala, že je bez práce a tedy pravidelného příjmu a hned se jí ozval jeden internetový portál, takže teď pracuje jako firemní konzultanta.

A i díky tomu může denně v tréninku uplavat přes osm kilometrů.

„Mám volnou pracovní dobu. Dělám vlastně přes internet, takže můžu pracovat i ze soustředění. Sehnala jsem zaměstnání, které naprosto vyhovuje podmínkám pro sport i práci.“

Přesto loňský rok znamenal pro Bělu Hlaváčkovou-Třebínovou velkou změnu a to nejen ve jméně. Vdala se a z Náchoda, kde měl výborné podmínky k trénování, se přestěhovala do Českých Budějovic. Ale i tady měla štěstí a dokonce získala trochu nečekané, ale výborné sparingpartnery.

„V Budějovicích se mi podařilo sehnat trenérku Šmauzovou z TJ Koh-i-nor a ta mě zařadila mezi zdravé plavce. Je tedy pravda, že trénuji mezi třináctiletými dětmi, kterým nestačím, ale je to pro mě dobrá příležitost.“

Teď se ovšem na své plavecké kolegy sympatická vozíčkářka jezdí jen dívat. V listopadu musela na operaci, poškozené nervy v levém lokti už hodně bolely, navíc výrazně omezovaly plavecký výkon.

Rekonvalescence ale bude dlouhá, takže letošní evropský šampionát tak nestihne, o to víc se ale mladá maminka může věnovat svému prvňáčkovi Honzíkovi.

„Musíme teď spoustu věcí dohánět. Byl hodně nemocný, takže je potřeba se mu věnovat.“

Pokud všechno půjde dobře, pak by v prosinci Běla Hlaváčková-Třebínová měla odstartovat přípravu na paralympiádu v Londýně, kde bude obhajovat dvě zlaté plavecké medaile.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme