Nejtěžších 400 metrů v životě. Na harrachovský můstek vyběhly stovky závodníků

Vítěz včerejšího závodu Red Bull 400 v Harrachově běžel 400 metrů čtyři minuty, ale musel předvést takřka heroický výkon. Trať tohoto extrémního závodu totiž vedla po tamním skokanském můstku K 120 - z dojezdu až po nájezdovou věž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejtěžších 400 metrů v životě trvalo vítězi 4 minuty | Zdroj: ČTK

„Vychutnala jsem si to dosyta, hodně to bolelo a posledních 100 metrů bylo hodně na morál. Nechala jsem se strhnout tempem soupeře, takže nejtěžší to bylo od půlky, kdy se přešly dřevěné schody a nájezd na můstek, bolelo to,“ svěřila se v cíli kvalifikačního běhu jedna ze závodnic.

Když před desítkami let konstruovali skokanský můstek v Harrachově, asi nikdo nepočítal s tím, že bude tahle část svahu na Čertově kopci využívaná obousměrně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Extrémní výběh na harrachovský můstek sledoval také reportér ČRo David Nyč

V místě, nad kterým v zimě plachtí skokani na lyžích, se škrábala vzhůru skupina běžců - i když běžet ve stoupání s takovýmto sklonem není lidských silách, takže většina zúčastněných lezla s utrápenou grimasou po všech čtyřech.

„Viděl bych to na nejtvrdší kilometr. Nevěřím, že je to 400 metrů. První stovka je super, začne se to lámat, a když se člověk poprvé podívá nahoru, zjistí, že má ještě 200 metrů před sebou. Pak už se radši nahoru nedíváš, je to takový záhul,“ přidal se další.

Odměna pro ty nejrychlejší? Mazat znovu pěkně dolů, a připravovat se na odpolední finále. „Člověk chce vstát. Pak zjistí, že vstát nemůže, tak jde zpátky na čtyři,“ směje se závodník.

Často se oprávněně mluví o lenosti a upadající pohybové morálce mladých lidí, ale pak se na skokanském můstku uspořádá extrémní výběh a čtyřsetmetrové sebetrýznění dobrovolně absolvuje na 7 stovek běžců.

„Je to něco nového. Lidé už vyzkoušeli spoustu věcí a extrémy lákají. Hlavně ať to trvá málo a jedeme bomby dál,“ vysvětluje český triatlonista a ambasador závodu Jan Kubíček.

I on se probojoval až do finálového běhu, ale nejrychlejší byl Ahmed Arslan z Turecka, fenomén těchto netradičních závodů a největší favorit se doslova vydrápal do cíle za rovné 4 minuty, a slavil harrachovský triumf.

„Bylo to hodně těžké. Už jsem běžel několik takových závodů, ale tohle je prostě vždycky stejné - vždycky stejně náročné. Nejtěžší je poslední část, posledních 100 metrů, síly dochází a svaly jsou unavené. Jsem moc šťastný, ale taky pořádně unavený." říká Ahmed Arslan.

David Nyč, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme