Nejznámějším sportovním neštěstím je nehoda fotbalistů Manchesteru United

Přesně 65 let v pátek uplynulo od okamžiku, kdy při letecké nehodě zahynulo šest československých hokejistů. Tragédií tehdy skončila jejich cesta z Paříže do Londýna k utkání s anglickým týmem. Nebyla to však jediná nehoda, která podobným způsobem poznamenala sportovní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká doprava se i přes všechny známé katastrofy pořád počítá mezi ty bezpečnější. A sportovci ji možná využívají kromě velkých byznysmenů jako jedni z nejčastějších cestujících. I s tímto ohledem by se tak dalo říci, že jsou častějšími oběťmi nehod. Avšak vzhledem k času, který stráví ve vzduchu, se toto tvrzení nedá považovat za příliš pravdivé.

Jisté je ale to, že jejich havárie neuniknou pozornosti. Každé letecké katastrofě se dostane velké pozornosti. Fotbalisty nebo hokejisty zná ale většina lidí z dané země, ztotožňuje se s nimi, fandí jim a sleduje je, a tak jejich nehody vzbudí ještě větší pozornost. Česko, Rusko a třeba i Slovensko má bohužel ještě čerstvou zkušenost s pádem JAKu s hokejisty Jaroslavle před dvěma roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kohout ze sportovní redakce hovoří o letecké havárii fotbalistů Manchesteru United

Celosvětově jsou ale známé dávné nehody fotbalistů Juventusu Turín nebo uruguayských ragbistů. Právě podle nich byl v roce 1993 dokonce natočený film. Asi nejznámější je však nehoda fotbalistů Manchesteru United. O té uběhlo letos v únoru 55 let a stejně tak jako u většiny dalších případů za ni mohlo do velké míry počasí.

Tzv. Busbyho děti, většinou mladíci, které trénoval právě legendární manažer Matt Busby, se vraceli z utkání Evropského poháru v Bělehradu. A když vzlétali z německého Mnichova, pilot dvakrát nenabral potřebnou rychlost a musel start přerušit. Pak už byl pod tlakem, uzavíral se tzv. slot, dokdy mohl vzlétnout.

Letecká tragédie se šesti hokejisty v roce 1948 vyvolala několik nepravdivých fám

Číst článek

Pilot se domlouval s věží, která mu oznámila, že má 2 minuty na to, aby vzlétnul. O to se také pokusil, ale těsně před startem klesla rychlost pod potřebnou hranici ke vzletu. Stroj s týmem Manchesteru United na palubě projel plotem za ranvejí a rozbil se o dům za letištěm. Jeho zpomalení způsobila sněhová břečka na dráze. Zahynulo tehdy 20 lidí včetně osmi fotbalistů.

Tomáš Kohout, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme